Napajedla jako by se ve čtvrtek vrátila skoro o jedenáct století zpět, kdy v Čechách vládl kníže Václav. Celým městem zněla dobová hudba a u místního zámku se chystala družina knížete k pochodu městem. V celém městě byly stovky zejména mladých lidí. „Je to tu super. Už jsme tu po druhé a rozhodně si nenecháme ujít ani další ročník,“ slibovaly třináctileté Napajedlanky Denisa Bednaříková a Barbora Ambrožová.

Nechyběli však ani ti nejmenší, kteří statečně odolávali únavě a na knížete Václava se přišli podívat i s lampiony. „Je to tady bezva. Moc se mi líbí rytíři. Letos chci vydržet až úplně do konce,“ sliboval osmiletý Jan Moravčík z Napajedel. Úderem půl osmé se ozval zvuk bubnů a svatý Václav zavelel své družině, která se vydala městem. Lidé postávali kolem cesty a obdivovali krásné dobové kostýmy rytířů i knížecích dam, umění plivačů ohňů nebo odvážné kousky malých akrobatek. Nakonec se celý průvod zastavil u místní radnice, kde za zvuku fanfár slavnostně přivítali knížete Václava zástupci města. Pak se opět vydal na svou cestu zpět k zámku, kde až do noci pokračovalo bujaré veselí.

Svatováclavské oslavy pořádá město Napajedla společně s Divadelním souborem Zdeňka Štěpánka a místním Klubem kultury letos již po osmé. „Ještě předloni byly tyto oslavy pouze jednodenní, konané pouze v předvečer státního svátku. Od loňského roku se však pro velký zájem veřejnosti konají oslavy po dva dny. Doplnili jsme je o kostýmovanou mši ke cti svatého Václava a celodenním programem pro všechny věkové kategorie v zámeckém parku,“ přiblížil místostarosta města Milan Vybíral.

Slavnosti skončily včera odpoledne divadelním představením Blázni jsme divadlem, které uvedlo Městské divadlo Zlín.