Drama Gabriely Preissové brázdí česká a moravská jeviště už od roku 1889

Tragický příběh venkovské krajčířky Evy zpracovala Preissová nejdříve ve formě povídky, která byla poprvé otištěna v časopise Osvěta. „S její prózou se seznámil tehdejší ředitel Národního divadla v Praze František Adolf Šubert a dal tím podnět ke vzniku Gazdiny roby. Hra se vedle Její Pastorkyně a Maryši bratří Mrštíků stala jedním ze skutečných klenotů naší dramatické tvorby,“ přiblížila vznik inscenace mluvčí brněnského divadla Šárka Motalová.

Režie brněnského nastudování Gazdiny roby se ujal autor mnoha úspěšných a vesměs provokativních dokumentárních filmů Břetislav Rychlík. Ve své koncepci, již vytvořil ve spolupráci s dramaturgem Martinem Dohnalem, podrobil původní text hry výrazným úpravám.

„Je to příběh lásky, která žene sama sebe do neštěstí. Na jedné straně ukazuje pokryteckou morálku, předsudky a sociální propasti mezi lidmi. Na straně druhé sleduje překročení hranic morálky, ať kvůli vášni, vztahu, osobnímu sobectví,“ objasnil Dohnal, který potvrzuje, že hru výrazným způsobem přepracoval. „Z velké části jsem ji seškrtal na dřeň situací, slov. Téma je nadčasové, to není potřeba aktualizovat. Je to přísná a tvrdá antická tragédie. Odstranil jsem zbytečné krajky slov, situací, falešného romantismu nebo pseudofolkloru,“ sdělil dramaturg.

V hlavních rolích se zlínským divákům představí Eva Novotná, Ivana Valešová, Drahomíra Hofmanová nebo Václav Vašák. Představení doprovází živá hudecká muzika Petra Mičky z Horňácka, která je jedním z našich nejlepších folklórních souborů. O scénickou hudbu se postaral Petr Hromádka, choreografkou inscenace je pak umělecká vedoucí taneční složky oblíbeného Hradišťanu Ladislava Košíková.

„V brněnském Národním divadle byla Gazdina roba poprvé uvedena rok po své pražské premiéře 18. listopadu 1890 a její současné nastudování je už její osmou inscenací na jevišti Národního divadla Brno,“ poznamenala Motalová. Doplnila, že velké divácké popularity a mimořádného kritického ohlasu se dočkala inscenace režiséra Zdeňka Kaloče z roku 1981 se Zdenou Herfortovou a Ivanou Valešovou v titulní roli. „Velmi úspěšné byly rovněž další dvě Kaločovy inscenace této hry. V pražském Divadle Na Vinohradech, kde roli Evy ztvárnila Dagmar Veškrnová a v roce 2004 také jeho plzeňská inscenace tohoto titulu,“ uzavřela Motalová.

Viktor Chrást

close Zlínský deník na Facebooku zoom_in close Zlínský deník na Twitteru zoom_in