O konečném pořadí nejlepšího snímku rozhodlo v počtvrté konané soutěži přes šedesát tisíc hlasující veřejnosti. Zlínští studenti získali téměř čtyřiadvacet tisíc hlasů. Otruba se chystal jarní vítězství obhájit.

„Doufal jsem, že vyhrajeme, když to vyšlo minule, ačkoliv s jiným týmem. A vzhledem k tomu, že jsme sledovali při soutěži průběžný stav bodů, překvapení to moc velké nebylo. Ale samozřejmě nás to velmi potěšilo,“ pousmál se student pátého ročníku zlínské univerzity Jan Otruba.

Jejich výhodou byl podle něj možná fakt, že se téměř jako jediní z třiatřiceti soutěžících ucházeli o prvenství právě s videoklipem. „Nabídku tvořily převážně animované a hrané filmy nebo dokumenty. Minulou Noc filmových nadějí jsem vyhrál také s videoklipem Váha muší od Divokého Billa,“ připomněl Otruba.

Mňága a Žďorp a Divokej Bill přitom nebyli jediní protagonisté české hudební scény, se kterými tým Otruba video brothers spolupracovali.

„Klip už jsme točili i pro Ilonu Czákovou, Romana Horkého, Vlastu Horvátha, skupinu Lety Mimo, dělali záznamy koncertů pro Anetu Langerovou nebo koncert pro Divokej Bill a Čechomor. Honza Bártek potom už dělal například klip pro Buty a Bratry Ebenovy,“ vyjmenoval produkční.

Otrubovo studio teď čerstvě oslovil zpěvák Michal Forest a znovu Roman Horký. A o spolupráci s nimi prý projevila zájem i televize Nova. „Nabídla nám práci na připravovaných seriálech. Zatím ale rozmýšlíme, co vzít, jelikož dokončení vysoké školy je pro nás momentálně prvořadé,“ objasnil Otruba. Potěšilo jej však, že už je hudebníci, s nimiž spolupracovali, nebrali jako nějaké obyčejné laiky z řad studentů, ale profesionály.

„Když vzpomenu natáčení videoklipu Na severní stanici, byla to příjemná spolupráce, při níž jsme zažili s kapelou i spoustu legrace,“ sdělil autor.

Vítězné dílo vzniklo na jaře ve školním filmovém ateliéru a vyžádalo si asi čtyři kubíky drceného polystyrenu, vaty a bílých fólií, které navodily atmosféru severního pólu.

„Hudebníci tam pobíhali v kožiších a tekl z nich pot. Kuličky polystyrenu jsme potom rozfoukávali ventilátorem. Ty jsme potom nacházeli až na druhém konci školy. Každopádně jsme se tvářili, že nevíme, kde se tam vzaly,“ prozradil Otruba. O tom, že na zlínské univerzitě studují skutečně nadějné talenty, svědčí i fakt, že třetí místo Noc filmových nadějí 4 obsadil hraný film El Manes zdejšího studenta Petra Babince. Ten získal celkem dvanáct a půl tisíce příznivců mladé české filmové tvorby.