„Tradici jsme založili před čtrnácti lety. Dřív byla u nás ve vesnici Ludkovická vlečka, což byl festival folku. V té době jsme začali přemýšlet o tom, že bychom zorganizovali akci, na které by měly prostor regionální rockové a metalové kapely. Z recese jsme ji nazvali Ludkovická plečka,“ vzpomíná jeden ze zakladatelů a kytarista pořádající skupiny Six Degrees Of Separation Vlastimil Urbanec.

Takže hlavní myšlenkou bylo dát prostor mladým kapelám?

Ano. Festivalů pro mladé a regionální kapely bylo hrozně málo. Neměly si kde zahrát. Takže to byl prvotní impuls. Postupem času šla nejenom naše kapela nahoru, ale také spousta dalších a dnes mohu bez přehánění říct, že z českého undergroundu vystupuje v Ludkovicích špička.

Kdo bude headlinerem letošního ročníku?

Malignant Tumour. Jsou teď hodně profláknutí díky svému kontroverznímu klipu na Pražáky. (Úsměv.) K nám na festival se vrací podruhé.

Pokud se budeme bavit o programu podrobněji, co všechno svým návštěvníkům nabídnete?

Úvod už tradičně patří méně známým formacím. Chceme, aby se zviditelnily. Lidé se mohou těšit na F.O.B., Mater Monstifera, Dresscode, Forrest Jump, Like Fool či Clown Army. Samozřejmě nebude chybět Six Degrees Of Separation. Spousta kapel se k nám vrací, protože si je lidi žádají. Třeba o Like Fool říkají, že je to skupina s nejlepšími přestávkami na světě, protože kluci dělají neuvěřitelnou show. (Úsměv.) Už jsme ve fázi, kdy si můžeme účinkující vybírat. Vždycky se ale snažíme postavit dramaturgii tak, aby lidi nenudila. Neumím si představit, že by se tam hrál například jen death metal. To bych nevydržel ani já. (Úsměv.)

Bylo složité Malignant Tumour opět na festival dostat?

Asi vím, na co narážíte. (Úsměv.) Ani ne. My jsme sice na plakáty napsali z recese, že byli hrozně drazí. Na naší scéně se mezi sebou všichni známe a různě se popichujeme, takže jsem si téměř jistý, že Malignant Tumour nám to brzy vrátí. (Úsměv.)

Jako organizátoři určitě máte zmapované, kolik ročně přijíždí návštěvníků?

Přibližně tři stovky lidí. Musíme si uvědomit, že se jedná o malý festival. Sehnat sponzory je v dnešní době téměř nemožné, takže akci hradíme z vlastních kapes. Prostě to děláme pro radost.

Vzhledem k tomu, že se jedná o přehlídku pod širým nebem, musíte počítat i s rozmary počasí. Máte připravenou i takzvanou mokrou variantu?

Dřív jsme měli k dispozici kulturní dům, ale vzhledem k tomu, že budova je v rekonstrukci, takže musíme spoléhat na to, že nám bude počasí přát.

Mají možnost přespolní někde přenocovat?

Ano, v areálu je možné postavit stany.

Festival pořádá vaše kapela. Co je nového v Six Degrees Of Separation?

Nedávno jsme vydali další desku s názvem Of Us a pracujeme na DVD, které je ve stádiu posledních úprav. Bohužel jsme ho nestihli do Plečky, ale určitě bude v nejbližší době v distribuci.

Co byste popřál letošní Plečce?

Hlavně, aby vyšlo počasí a aby byli všichni spokojení. (Úsměv.)

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.