Blog Petra Michálka, ředitele Městského divadla Zlín

Právě sem nás se ženou pozvalo České centrum s představením Zdá se mně, miláčku. Neváhali jsme ani minutu. Proč si neudělat výlet do země čokolády, krajek, Tin Tina a babylónských úředníků. A aby nám to lépe jelo, hodil jsem do přehrávače Nohavicu: „Mámo, sbal mi můj ranec, je ze mě europoslanec…“

Třináct set kilometrů uteklo jako nic. Bloudit jsme začali až v Bruselu. Ono stačí v přeplněném centru odbočit špatně z kruhového objezdu a máte na hodinku o zábavu postaráno. Zvlášť když čekáte v zácpě v opačném směru. A hlavně: když se anglicky ptáte místních na cestu, dostanete pětiminutový výklad - velmi, ale velmi detailní - ovšem ve francouzštině, kterou nikdo z nás neuměl. Merci!

Rychle ubytovat v úřednických a přetopených bytech a honem do víru velkoměsta. O Belgii se říká, že je to pivní země. Pravdou je, že druhů zlatavého moku je tam nepočítaně. Nutno však podotknout, že ani to třešňové, ani to Primarius, ani Speciále 1900, ani Karel V. nevyrovná se našemu domácímu. Takže jsme pili buď velmi silné, ale tuze malé, nebo půllitr - slabý jako čajíček.

Procházka po městě ale stála za to. Když zabočíte z ulice plné slušňáků v kravatách, už jste v centru černošské čtvrti plné afrických komunit. Dva odlišné světy pár metrů od sebe. Jiný rytmus, tajemné obchůdky, špinavá kadeřnictví, kde se lidé holí navzájem. Právě tady si čtu knihu ekonoma Tomáše Sedláčka v rámci přípravy na říjnovou veřejnou rozpravu s ním ve Studiu Z.

Na představení bylo narváno. Člověk by neřekl, že je česká komunita v Bruselu ta velká, ale ona je ještě mnohem větší, čítá více jak pět tisíc lidí. Ať už těch pracovně aktivních, nebo jejich partnerů, kteří tu bez práce vaří a vyzvedávají ze školky a plní společenské povinnosti. Většina je tu proto, že vydělává peníze a těší se na návrat domů. Zajímavé. To, co my na Belgii chválíme, oni již nevidí. A když, tak kritizují. Zkuste se někdy podívat na Zlín jako na město, kam jste právě přijeli poprvé v životě. Mimochodem, do představení jsme potřebovali sehnat čerstvý „smažák“ a bramborový salát. Velký problém. Vůbec mi nedošlo, že v Belgii nic takového není, obalovanému sýru se dokonce srdečně smějí. Nakonec jsem tedy jedl jakési Gordon Bleu a celer v majonéze.

A nebylo to špatné.

Autor je ředitelem Městského divadla Zlín

close zoom_in Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

close zoom_in DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

close zoom_in KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

close zoom_in MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

close zoom_in DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.