Jedná se o díla Jiřího Holuba, Jiřího Parmy a Emila Slámy. „Monumenty vznikly na základě dohody umělců s městem. Vzhledem k naší dlouhodobé spolupráci například na výstavách a výtvarných salónech a znalosti tvorby autorů, jsme jim ponechali volnou ruku a zakoupili pouze potřebný materiál. Tři třímetrové statné kmeny byly dovezeny z pily v Kelníkách a ponechány fantazii řezbářů,“ informovala mluvčí otrokovické radnice Lenka Krupkové.

O tom, jak si s dřevem umělci poradili, se veřejnost může přesvědčit již v sobotu odpoledne. Od 15 hodin se před Společenským domem uskuteční tradiční akce Folklorní setkání tří regionů. Součástí akce bude také odhalení a představení nově umístěných dřevěných soch v parku.

Nejvyšší plastika Jiřího Parmy, kterou umělec pojmenoval Vertikály, dosahuje výšky 320 centimetrů. „Autorovy figurální plastiky jsou příznačné redukcí konkrétního tvaru na základní stavební principy, důsledné odhmotnění a hledání prostorového symbolu,“ přiblížila mluvčí. Od roku 1981 se Parma účastní samostatných i kolektivních výstav.

Milenci Emila Slámy jsou vyrobeni z lipového dřeva. Svými pracemi je výtvarník zastoupen v Moravské galerii v Brně či v mnoha soukromých sbírkách doma i v zahraničí. V současnosti se prezentuje především grafickými a sochařskými pracemi. „Z jeho posledních děl nelze nezmínit například keramické reliéfy tvořící Křížovou cestu na Hostišové, slavnostně odhalenou v loňském roce,“ doplnila Krupková.

Jiří Holub své dílo nazval Na procházce. Práce symbolizuje dámu v měděném klobouku, doprovázenou pejskem ze žuly. Jak sám autor říká, jde o takovou oddychovku, která se mu vybaví při myšlenkách na park. Umělec se řezbářské práci věnuje od roku 1977. Ve své tvorbě propojuje řezbářské řemeslo s dekorativními prvky s přírodními motivy. Nejčastěji používaným materiálem se pro něj stala lípa, javor, jasan, modřín či topol.