„Publikace každoročně přihlašují nakladatelé a členové odborných porot můžou navrhnout další tituly. No a pak už se jen vybírá. Vítěz hlavní kategorie Magnesia Litera si odnesl nejenom cenu, ale obdržel také finanční hotovost dvě stě tisíc korun,“ přiblížila mluvčí soutěže Petra Boušková.
V devíti kategoriích si své místo našli i spisovatelé ze Zlínského kraje. Vítězem ve skupině Litera za objev roku se stal Pavel Göbl z Uherského Brodu s prozaickým debutem Tichý společník. Göbl si pro svoji knihu vybral prostředí moravské vesnice, jejíž obyvatelé se mají vyrovnat s nároky zrychleného životního tempa.
„Vítězství bylo poměrně nečekané a vlastně jsem k tomu přišel jako slepý k houslím. Původně to bylo napsáno jako filmový scénář. Byl jsem oslovený, abych text přepsal do knižní podoby,“ zavzpomínal režisér a scénárista. „V něčem to bylo až kontraproduktivní, protože teď mi v televizi tvrdí, že přepsat to znovu do scénáře je nemožné. Prý je kniha až zbytečně dobrá. Takže jsem se zařekl, že už nikdy scénář přepisovat nebudu, abych nezemřel hlady,“ vysvětlil se smíchem Göbl.
Do nejužší nominace ve stejné kategorii se dostal také Jakub Řehák z Luhačovic se svojí básnickou prvotinou Světla mezi prkny. „Sbírka vznikala asi čtyři roky. Vzhledem k tomu, že sám píšu recenze, beru ty chvály na moji knihu s rezervou. Ale jsem samozřejmě moc rád,“ řekl spokojený básník, který před několika lety studoval na Vyšší odborné škole filmové ve Zlíně. Nyní působí v Praze. „Teď se věnuji spíš esejem o poezii než nějakému básnění,“ dodal.
Absolutním vítězem cen Magnesia Litera se stala básnická skladba Bohumily Grögerové Rukopis. Autorka za ni dostala Literu za poezii, kterou si převzala z rukou Dagmar Havlové i hlavní cenu za knihu roku.