Zlínský filmový festival letos začíná přesně na Den dětí a právě dětem a mládeži je určený především. „Čekáme krásný týden spolu s naším festivalovým publikem a našimi hosty v krásném prostředí jarního Zlína a našeho regionu. Děti i dospívající generace jsou náročné hravé publikum, těšíme se na něj i na naše hosty, partnery a sponzory, a věřím, že zlínští budou i letos dobrými hostiteli a sousedy,“ řekl prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura. 

Zároveň připomněl, že filmový a doprovodný program se samozřejmě nezaměřuje pouze na mladé diváky, ale i na další věkové kategorie a především rodiny.

Socha Zlatý střevíček, symbol Zlín Film Festivalu. Ilustrační foto.
Zlatý střevíček na Zlín Film Festivalu letos obdrží Zlata Adamovská a Pavel Nový

Svým obsahem festival mimo jiné cílí i na školní kolektivy. „Pro velký zájem ze strany místních i mimozlínských škol jsme letos přidali ve Zlíně další projekční místo, kterým se stala aula UTB na Mostní. Kapacita dopoledních projekcí je v tuto chvíli naplněna z 85 procent a podobně je tomu i v případě dopoledních filmových workshopů,“ zhodnotila situaci výkonná ředitelka ZFF Jarmila Záhorová.

„Proti loňskému roku se mírně zvyšuje také počet mimozlínských škol, které se chystají na festival na jednodenní školní výlet. Letos jich k nám zamíří 38, nejvzdálenější jsou například z Litomyšle nebo Čáslavi,“ dodala.

Antonie Formanová a Vojtěch Vodochodský budou letošními Young Stars
Young Stars na 63. Zlín Film Festivalu: Antonie Formanová a Vojtěch Vodochodský

„Počet akreditovaných hostů, kteří se chystají do Zlína, dosáhl před začátkem festivalu čísla 2214. Kapacity všech ubytovacích zařízení ve městě, které jsme měli pro naše potřeby rezervovány, jsou v tuto chvíli zcela vyčerpány. A stejně jsou na tom i zbývající volné kapacity ve Zlíně a okolí,“ potvrdila výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová.

Historicky poprvé mohou filmové projekce navštívit i diváci v pražském kině Atlas. „Školní kolektivy i další diváci v Praze budou mít možnost být od zítřka součástí Zlín Film Festivalu a vidět tak 14 festivalových filmů,“ vysvětlila Markéta Pášmová.