Olomoucký filmový klub začíná sezonu raným Formanem, v programu je i Metropolis a Zpívání v dešti

Partitury obrazu

„Letošní téma jsme nazvali Partitury obrazu a v jeho rámci chceme představit jak klasické muzikály a hudební filmy, tak i tituly o rozmanitých hudebních seskupeních, ale i snímky s metaforickým nádechem. Hudební složka je důležitá u řady filmů, při výběru jsme se snažili zohlednit rozmanité způsoby užití a manifestace hudby ve filmových dílech,“ uvedl dramaturg klubu Pavel Bednařík.

Na které tituly se tedy v příštích měsících můžeme těšit? Kromě klasiky s Genem Kellym Zpívání v dešti uvede Pastiche Filmz také originálně pojatý záznam koncertu hip-hopové trojice Beastie Boys nebo kultovní snímek Alana Parkera Pink Floyd: The Wall. Během října přivítá filmový klub několik zajímavých hostů. Na začátku měsíce zavítá do Uměleckého centra jeden z předních současných portugalských animátorů Abi Feija, který zde pohovoří o svých dílech a současně naláká návštěvníky na prosincovou Přehlídku animovaného filmu. 17. října pak diváky čeká nevšední zážitek v podobě projekce legendárního němého filmu režiséra Fritze Langa Metropolis s živým hudebním doprovodem Jiřího Hradila. „Zajímavostí je, že Jiří chtěl zahrát k libovolnému němému titulu a výběr tak nechal čistě na nás,“ prozradil Bednařík.

Návštěva Rakouska i gay festival

Také letos budou pokračovat dva již zavedené cykly Mladí tvůrci před kamerou a Profily režisérů. „V listopadu připravujeme minicyklus Zaostřeno na Rakousko, ve kterém představíme pět současných rakouských filmů a rovněž uvedeme miniprofil filmů dokumentaristy Michaela Glawoggera za jeho osobní účasti,“ poodhalil Bednařík. Akce se uskuteční v rámci programu Česko-rakouského kulturního podzimu.

Dalšími magnety listopadové nabídky budou ozvěny festivalu gay a lesbických filmů Mezipatra nebo putovní přehlídka Střední Evropa.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ZLÍNSKÉHO KRAJE:

Zpravodajství Sport Kultura Podnikání Černá kronika