Čtvrt století na scéně, stovky odehraných koncertů, tisíce fanoušků po celém světě. Polská deathmetalová formace Vader se definitivně vyšplhala až na vrchol pomyslného metalového olympu a nyní plánuje oslavit ve velkém stylu 25. narozeniny.

Pro své výroční turné nazvané XXV Anniversary Tour 2008 si jako sekundanty pozvala několik speciálních hostů, které budou moci spatřit i česko-slovenští příznivci špičkové extrémní hudby. A to konkrétně na koncertech v Košicích, Praze a ve Zlíně.

„Na jejich koncert se mohou těšit fanoušci již tento pátek, a to od dvaceti hodin v Masters of Rock Café na Čepkově,“ informovala organizátorka akce Martina Benešová.

Pozice, na kterou se kapela postupem let dopracovala, není rozhodně dílem náhody. Za jejich úspěchem nestojí pouze nezbytný hudební um, ale také neuvěřitelná houževnatost a zarputilost. Ne nadarmo platí Vader za jednu z nejvíce koncertně vytížených kapel na světě.

Svou oddaností deathmetalové scéně a častým koncertováním si dokázali vybudovat početnou fanouškovskou základnu po celé Evropě, což se jim nyní vrací v podobě plných koncertních sálů.

O semknutosti kapely svědčí i fakt, jak rychle se dokázala vyrovnat s tragickou smrtí svého bubeníka Docenta, který platil za jednoho z nejlepších bubeníků deathmetalové historie vůbec.

Společně s jeho nástupcem, mladým talentem Darayem, který debutoval na albu Impressions In Blood, odstartovali svou novou éru. Jako rekapitulaci té předešlé připravili kompilační desku s názvem XXV, která vychází právě tento měsíc.

„Album je speciálně přichystané pro avizované výročí a obsahuje písně z různých etap vývoje skupiny. Všechny skladby byly znova nahrány, zmixovány a zmasterovány ve studiích Hertz. Regulérní dvoudisková edice bude obsahovat pětadvacet skladeb, včetně kultovních záležitostí jako Carnal, Cold Demons nebo Black To The Blind,“ vysvětlila Benešová.

Kromě nich se fanoušci doč-kají zatím nezveřejněné skladby Tyrani Pekel, která pochází ještě z dob začátků kapely. Speciální edice bude navíc obohacená o bonusové písně, jako například o polskou verzi Trupi Jad a Reborn In Flames a několik videozáznamů pořízených v letech 1986 až 2001.
Speciálními hosty zlínského koncertu jsou black/death- metaloví Švédové Devian a řečtí blackmetalisté Inactive Messiah se svým nezaměnitelným stylem.

Vstupenky na akci jsou ve všech běžných předprodejích Obscure Promotion.