U chodníků stojí ze dvě policejní auta, s každou další minutou přicházejí další a další studenti, až se jich sejde zhruba stovka. Všechny spojuje jediné: už za chvíli mají vyrazit na první majáles v České republice v letošním roce.

„Ještě pět minut a jdeme," hlásí davu jeden z pořadatelů. A tak se i stane. „Otočit a jdeme," volá pořadatel a dav v průvodu vyráží od budovy max32. Aby je bylo vidět a hlavně slyšet, hned v úvodu jdou bubeníci z pražského uskupení Tokhi & Groove Army, v jejichž doprovodu také kráčí Miss Academia 2014 Adéla Rezková.

Kromě studentů je pak doprovází žonglérská skupina Ardos Viridis a tanečníci z Dance studia Starlight. Poslední zmínění jdou v tričkách s nápisy studia. A že jde o tanečníky talentované, to můžou na vlastní oči vidět i kolemjdoucí: děti a mládež totiž tu a tam i tancují.

Na několika přechodech pro chodce, které přetínají hlavní silniční tah, pak provoz zastavují uniformovaní policisté. Jakmile průvod projde, ozve se hvizd píšťalky a auta opět mohou projíždět. V dobré náladě pak všichni přicházejí do cíle. Tím je areál Baťova institutu.

Žongléři předváděli čísla s kuželkami

Tanečníci z Dance studia Starlight opět ukazují, co umějí, žongléři předvádějí čísla s kuželkami, do toho všeho před publikem hrají bubeníci z uskupení Tokhi & Groove Army.

Pro všechny účastníky je už připraveno bohaté občerstvení, dát si mohou točené pivo, limonádu, grilovanou klobásku, párek v rohlíku či halušky s uzeným a se zelím.

Nechybí ani káva, tu si dopřává například Ivana Palisová z Březůvek. „V průvodu jsem nešla, ale tady jsem hlavně kvůli synovi. Hraje tu totiž na saxofon v Blue Tone Band. Ale jelikož mám s sebou malé dítě v kočárku, tak se tady asi moc nezdržím," říká Deníku Ivana Palisová.

„Líbí se mi akce, akorát jediné, co mi vadí, je, že se majáles koná v půlce dubna a ne až v květnu. Syn mi to sice vysvětloval, ale já to i tak moc nechápu," dodává přihlížející.

Podle Adama Reka z pořádající Studentské unie UTB šlo v průvodu zhruba sto lidí. Účast ale poznamenal déšť. „Bylo nás sice poměrně málo, ale bylo to zřejmě právě tím počasím. Pevně věříme, že do večera sem přijde alespoň patnáct stovek lidí," přeje si Adam Rek.

Největším hitem majálesu, který trval až do rána, bylo podle mnohých vystoupení pardubické kapely Vypsaná fiXa. Na tu se nejvíce těšila také dvojice studentek zlínského Gymnázia Lesní čtvrť Kateřina Poláčková a Karolína Machů, obě tou dobou v kostýmech hmyzu.

„Naše škola se rozhodla, že za něj půjdeme proto, že má nejvíce společného s přírodou," vysvětluje s úsměvem Karolína Machů, studentka druhého ročníku.

Král majálesu Lukáš Měchura si věřil. A také si přál vyhrát

close Studentský Majáles 2014 ve Zlíně. Volba krále Majáles. zoom_in

Jednadvacetiletý Lukáš Měchura, student druhého ročníku oboru multimediální komunikace Fakulty multimediálních komunikací zlínské Univerzity Tomáše Bati, je novým králem zlínského majálesu. Po několika zdárně zvládnutých disciplínách jej coby vítěze zvolila odborná porota.

Lukáš Měchura se do soutěže prý přihlásil sám, zlákaly jej zajímavé ceny, které pro krále byly připraveny. Dostal například hned několik padesátilitrových pytlů s popcornem.

„Občas si popcorn dám, ale čtyři pytle tedy nezvládnu. Asi si to tady rozdělíme s dalšími dvěma kandidáty na krále a ostatními účastníky," přemítal po vyhlášení výsledků Lukáš Měchura.

V noci na úterý prý ani nemohl spát. Nevěděl, jak vše bude prezentovat a jaké jej čekají disciplíny.

Co musel udělat pro to, aby se stal králem? Zdolat vědomostní kviz o univerzitě, prezentovat vlastní dílo, které vytvořil, přičemž se muselo vázat k univerzitě, a zvládnout proslov, proč má být zvolen právě on. Posledním byl souboj v želé, který byl pro něj velkým překvapením.

„Bylo to zajímavé, pěkný zážitek, možná si to někdy rád zopakuji," zasmál se král majálesu, který žije v Brumově-Bylnici.

„Přál jsem si vítězství a věřil jsem si tak nějak zdravě. Ale je to také jenom hra," dodal Lukáš Měchura.