Do moravských lázní zavítají přední ruští operní pěvci, kteří v současné době působí na českých scénách. V jedné alternaci se ale posluchači mohou těšit i na mezzosopranistku Táňu Janošovou, která pochází z Újezdu u Valašských Klobouk. „Zkoušet jsem začala teprve nedávno jen s doprovodem piána. Poprvé celý kus nazkoušíme až zítra pár hodin před představením. Jsem sama zvědavá na výsledek,“ řekla s úsměvem mladá umělkyně.

Děj opery se odehrává na ruském venkově a později v Petrohradě ve 20. letech 19. století. Hlavní postavou je životem znuděný individualista Evžen Oněgin, do nějž se bezhlavě a fatálně zamiluje mladá dívka Taťána. Ta je naopak plná ideálů a iluzí o romantické lásce a vášnivém odevzdání milovanému člověku.

Oněgin ji věcně a suše odmítá a Taťánin emocionální rozlet tak velmi rychle končí. Poté, co cynický Oněgin z rozmaru vyprovokuje hádku s přítelem a básníkem Vladimírem Lenským, kterého v následném souboji zastřelí, pokračuje děj opery s několikaletým odstupem na petrohradském šlechtickém plese, kde Oněgin znovu potkává Taťánu, tentokrát však jako manželku knížete Gremina.

„Jejím zjevem i postavením jsem ohromen. Ona vesnická dívka se nerozhodla celý život trápit pro nešťastnou lásku, nýbrž důstojně přijala život, jaký je, tedy bez iluzí. Toto mne podvědomě ponižuje a provokuje,“ prozradil novodobý Oněgin.

Nyní je to on, kdo propadne citovému zmatku, a Taťáně vyznává lásku. Ta jeho vyznání opětuje, ale zároveň Oněgina odmítá, protože nehodlá ničit své klidné manželství. Oněgin zůstává ve svém zmatku sám a proklíná svůj osud.

„Myslím, že páteční večer bude výjimečný. Hudba Čajkovského je překrásná a stát na podiu vedle takových uměleckých osobností, jakými jsou pan Treskin a ostatní, bude moc fajn,“ doplnila Janošová.

Představení začne v 19.30 hodin.