„Jaký je přesný obsah vystoupení neprozradím, ale diváci se mohou těšit na prakticky vše od lehání na ostré kopí, přes salta, až po lámání hrubých dřevěných kulatin na hlavě mnichů,“ obestřel show rouškou tajemství mluvčí pořádající agentury Laros Petr Trávníček s tím, že k vidění bude celistvý průřez historií šaolinského umění.

Šaolini vystoupí jen na dvou místech v republice – ve Zlíně a v Brně. Zdejší diváci se tak zařadí mezi tři miliony lidí na světě, kteří umění mnichů už obdivovali. „Ve Zlínském kraji nebylo možné v posledních deseti letech takovéto šaolinské vystoupenívidět,“ zdůraznil Trávníček.

Vystoupení dává možnost nahlédnout do filozofie mnichů-bojovníků. Spolu s nimise představíhistoricky vůbec poprvé skupina pěti Indů, kteří předvedou umění kalarijapajatu.

„Předvedou bojová i tělesná umění v indickém stylu. Je to symbolické spojení dvou kultur,“ podotkl Trávníček.

Umění mnichů dnes ve svém odvětví zužitkovává celá řada sportovců.

„V rámci vystoupení chceme představit i olympioniky ze Zlínského kraje. Diváci poznají i trenéry a sportovce, kteří v kraji vedou mládež ve sportech inspirovaných uměním Šaolinů,“ informoval ředitel Shaolin Czech Tour 2008 Vladimír Čemerka.

Vidětumění mnichů-bojovníků, jejichž vystoupení se uskuteční pod záštitou primátorky Zlína Ireny Ondrové, budou moci diváci už v neděli 9. listopadu od 18 hodin ve zlínské hale Novesta. Vstupenky lze zakoupit v obvyklých předprodejích­.

Shaolinský klášter se nachází v provincii Henan asi 700 km na jihozápad od hlavního města Číny. Klášter byl založený indickým mnichem Tamem, který přeměnil budhistické učení do čínštiny a rozvinul novou nauku, v porovnání s klasickým učením jde o jeden ze směrů Zen Budhizmu, který soustřeďuje harmonií mezi tělem a duší. Mniši vyvinuli meditace a školení s cvičením, které jim poskytovalo neuvěřitelnou fyzickou zručnost. Tyto metody výcviku byly zdrojem všech bojových umění známých na západě, jako například Kung Fu. Studenti Shaolinu trénují 15 až 20 roků než dosáhnou mistrovství a je jim dovoleno vyučovat. Závěrečná zkouška je mistrovským dílem cvičení s jednou z 18 klasických zbraní.