Do malebné obce se přistěhovala před osmi lety a záhy se stala „duší“ společenského a kulturního života v Kaňovicích. Ke své funkci ředitelky vede současně dětský folklorní soubor Skřivánek, jehož je spoluzakladatelkou.

Její neopomenutelnou funkcí je i role kronikářky obce.

V současné chvíli připravuje společně s dalšími dobrovolníky již šesté kaňovické svatomartinské hody. Díky jejímu úsilí se do Hřivínova Újezda a do Kaňovic vrátily lidové kroje a tradice.

Obklopená folklorem

„Jsem z Častkova na Uherskobrodsku. Toto místo patří do koncové části Slovácka, leží na okraji oblasti Luhačovického Zálesí. V Častkově se každoročně pořádaly krojované hody a jiné lidové veselice. Dodržovaly se tradice. Dalo by se říct, že jsem vyrůstala ve folkloru. Už odmalička jsem ty krásné kroje obdivovala. K folkloru jsem tak získala vřelý vztah, vysvětlila Štěpaníková.

Protože se mnoho Častkovjanek a Častkovjanů provdalo a oženilo do obcí ležících v regionu Luhačovického Zálesí, mohla tak Miroslava Štěpaníková s některými z nich oživovat v Hřivínově Újezdě i Kaňovicích tradice, které tam v padesátých letech zanikly.

„Díky tomu, že jsem vypracovávala diplomovou práci věnovanou folkloru v této oblasti, tak jsme v roce 2010 s ostatními maminkami podobného ražení začaly navštěvovat hodové mše v krojích. Braly jsme s sebou i naše děti.

V roce 2014 jsme pak při škole v Hřivínově Újezdě, kam jsem po studiích nastoupila (dříve jako učitelka, nyní již čtvrtý rokem působí jako ředitelka školy pozn. red.), založily folklorní soubor Skřivánek. Ze sponzorských darů jsme zaplatily rekonstrukci dětských krojů,“ přiblížila.

Při krocích na obnovení krojů spolupracovala Miroslava Štěpaníková s vedoucí Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Muzea Luhačovického Zálesí Blankou Petrákovou.

„Nejdříve jich bylo jedenáct. Na víc v té době nebyly peníze. Kroje jsme pak nechávali postupně došít. Přibylo nám i dětí. Dnes je členy souboru třicet dětí, z toho dvě třetiny jsou děvčata,“ doplnila zakladatelka souboru Skřivánek s tím, že se přidali i někteří rodiče.

Na Martina bude veselo

„Společně jsme pak začali v Hřivínově Újezdě budovat hody. Protože jsou obce Hřivínův Újezd a Kaňovice spřátelené, využili jsme Kulturní sál Kulturního domu v Kaňovicích pro pořádání hodové zábavy. Vždy od sedmi večer hraje cimbálová muzika Cyril z Luhačovského Zálesí, při které děti vystupují,“ přiblížila mladá žena.

Nyní chystají už šesté svatomartinské hody.

„Loni jsme je kvůli koronaviru nedělali. Letos si je však nechceme nechat ujít. Sice se to nezdá, ale s přípravou této akce je práce požehnaně,“ usmála se Miroslava Štěpaníková s tím, že má na starosti „pouze“ vystoupení dětí. Vše ostatní je na bedrech spoluorganizátorů.

Jak již bylo výše řečeno, plní ředitelka ZŠ a MŠ Hřivínův Újezd i důležitou roli kaňovické kronikářky.

„Už před osmi lety, kdy jsem se do Kaňovic přestěhovala, mě pan starosta požádal, jestli bych se toho ujala. Předešlá kronikářka musela tuto práci z osobních důvodu opustit,“ vysvětlila Štěpaníková. Do kroniky obce zaznamenává nejrůznější akce a události, které se v Kaňovicích přihodí.