Tehdy jednodenní přehlídka na dvou scénách nabízela především koncerty nekonformních písničkářů. V průběhu dalších let se festival vyvinul v multikulturní událost a do Meziříčí každoročně přijíždějí špičky rozmanitých hudebních žánrů. Letos se třídenní Valašský špalíček v areálu zámku Žerotínů ponese zejména v rytmech černé hudby různých zemí Afriky. Vystoupí zde Afel Bocoum z Mali, spoluhráč dnes už zemřelého Ali Farky Tourého, jedné z největších ikon afrického blues. Pozvání přijala také senegalská skupina Dakar Transit a charismatický zpěvák Magou, který temně zakouřeným hlasem léčí bolesti své zkoušené země.
Jinou tvář Afriky reprezentuje taneční hudba, již hraje Mamadou Diabate. Jeho Percussion Mania dokáže vybubnovat hypnotické rytmy i krásné melodie, které projíždějí srdcem posluchače jako horký nůž máslem. Mezi další lákadla patří slovenská Peha, explozivní nálož irského rocku The Walls, britský zpěvák James Harries. Z tuzemských interpretů určitě najde své publikum pražské hiphopové duo Indy & Wich nebo nadějný Martin Ševčík, finalista loňské SuperStar.
Více než třicet skupin a sólistů ze třinácti zemí do Kulturního zařízení v Meziříčí pozval organizátor a dramaturg festivalu, vedoucí M-klubu Karel Prokeš.
Program festivalu doslova překypuje zajímavými jmény české i zahraniční hudby. Podle čeho jste se při výběru interpretů řídil?
V programu by neměla chybět nějaká známá, a tedy přitažlivá jména. Jinak je ale Valašský špalíček spíš objevitelský festival. Snažíme se představit zajímavou hudbu z různých zemí, přičemž ten anglosaský hudební svět nepovažujeme za nejinspirativnější.
Ale třeba koncerty irských kapel se na Špalíčku už staly tradicí. Letos přijedou The Walls…
Irsko je malá země, ale má silnou hudební scénu. Všechny tamní kapely, The Walls nevyjímaje, chtějí-li se prosadit a uživit, musejí hrát na světové úrovni. Léta jsme pracovali na tom, aby u nás irský rock a folk vzali posluchači na vědomí. Hodně a nezištně nám léta pomáhá německý inženýr Jens Uhl, který žije v Irsku a velkou úlohu v tom hrál zpěvák Glen Hansard. Dnes už společná práce nese své ovoce, skupiny z Irska začaly zvát i komerční festivaly.
Letos jste ovšem návštěvníkům Špalíčku připravili velkou porci africké hudby…
V minulosti jsme programově zvali umělce ze zemí bývalého Sovětského svazu a bývalé Jugoslávie, pravidelně sem přijíždějí kapely z Polska nebo ze Slovenska.
Představili jsme i řadu Američanů, a teď přišel čas vypravit se ke kořenům té černé hudby.
Jedná se tedy o lidovou hudbu Afriky?
Ne. Je to současná hudba z různých afrických zemí. Vznikla ovšem ve specifickém prostředí, v němž má píseň jinou úlohu než u nás. Nese závažný obsah, je plná emocí, sděluje radost, či bolest. Je součástí kulturní tradice, která hudbu neponižuje do role všudypřítomné hlukové kulisy, jíž neurotičtí Evropané potřebují, aby se nezbláznili z ticha.
Jedná se tedy o hudbu, které říkáme world music?
Ano. Obchodníci té hudbě dali nálepku world music, aby se v tom spotřebitel vyznal.
V programu se objevilo i několik DJ's nebo populární hiphopová dvojice Indy & Wich. Snažíte se přiblížit festival mladším, řekněme „mainstreamovějším“ posluchačům?
Snažím se připravit zajímavý program. Kromě toho, co zajímá mě, musím ale vnímat i to, co baví posluchače a nějak s tím pracovat. Pokud se hip hop nebo cokoli jiného na taneční scéně stane fenoménem, nebudu se tvářit, že o tom nevím. Když se tady v osmdesátých letech vyprofilovala silná alternativní rocková scéna, změnil jsem původní koncept festivalu a vedle folkových písničkářů u nás začaly vystupovat rockové kapely. Některé programy pak byly také věnovány jazzu nebo soudobé vážné hudbě.
Jaká největší „esa“ máte letos v rukávu? Kdo bude podle vašich odhadů a zkušeností nejpopulárnější položkou line-upu?
To můžu jen odhadovat. Některá jména lidi na festival přitáhnou, možná Peha nebo Indy & Wich, jiná posluchače zaujmou až tady.
Mohou to být Afričané a další kapely z té world music, Čankišou, Al-Yaman nebo třeba polští Sholem či zpěvačka Yvonne Sánchez a její Jazz & Brazil Mood.
Festival však není jen o hudbě a prolínaní žánrů. Jaký doprovodný program letos Špalíček nabízí?
Připraveny jsou projekce nového filmu režiséra Petra Nikolaeva …a bude hůř podle kultovní knihy Jana Pelce Děti ráje. Sám se těším také na prezentaci skupiny Odrazy, která sdružuje mladé výtvarníky.