„Každý měsíc v den spuštění předprodeje na následující období, přesně v 11 hodin dopoledne, se v rezervačním systému strhne boj o vstupenky na Nůžky. Tou dobou už se paní pokladní u okýnka vine dlouhá řada těch, kteří přišli zkusit štěstí osobně. A je to vždycky dílo okamžiku,“ komentovala šéfka vnějších vztahů divadla Blanka Kovandová.

„Řešíme co chvíli hromadné skupování lístků i nespokojené reakce těch, na které se nedostalo. Tato mánie nepolevuje a i ta nedostupnost pomáhá tvořit fenomén Splašené nůžky. Běžně se diváci svěřují, že jdou na Nůžky popáté, posedmé a ještě je to neomrzelo,“ dodala Kovandová.

Beseda s Jiřím  Kájínkem v Masters of Rock Café ve Zlíně.
Ve Zlíně besedoval Jiří Kajínek

Představení je pokaždé trochu jiné

Splašené nůžky měly premiéru v prosinci 2010. Kdo byl na Splašených nůžkách jednou, chce jít podruhé i potřetí – snad proto, že představení je pokaždé trochu jiné a jako vrah může být označen kdokoli.

„Netušil jsem, že inscenace bude mít takový úspěch. A i kdybych to věděl v době, kdy jsme to zkoušeli a kdy herci nevěděli, jak si osvojit celý ten složitý mechanismus hry, nikdy bych jim to neřekl. Představa, že to budou muset hrát dvěstěkrát, by je tenkrát vyděsila. Dnes se tím snad i oni skvěle baví,“ řekl režisér inscenace Jakub Nvota, kterého na Splašených nůžkách nejvíce baví pozorovat, jak inscenace žije a mění se.

„Nemáme možnost často pozorovat takovou divadelní dlouhověkost,“ potvrdil.

Úspěch Splašených nůžek podle něj tkví v předloze, která promyšleně pracuje s variabilitou příběhu a vtahuje diváka do dění.

„Ale je to i tím, že jsme Nůžky udělali opravdu poctivě, nejen jako komedii, ale také jako detektivní příběh, a to diváky baví,“ dodal.

„Mně ani nepřijde, že jsme hráli Splašené nůžky už tolikrát. Vlastně je mám rád čím dál víc. Jsem moc vděčný, že se můžu v postavě Tonyho Řezníčka hezky vyřádit. A někdy se přistihnu, že mně jeho gesta zůstávají i několik hodin po skončení představení,“ přiznává s úsměvem herec Gustav Řezníček. (ex)

Milan Adámek
Kandidátem na jmenování děkanem UTB je Milan Adámek