Světově proslulou komedii zkouší s režisérem Jakubem Nvotou soubor MDZ

„Už 4. prosince se ve Zlíně poprvé představí veselohra s detektivní zápletkou z prostředí kadeřnického salonu Splašené nůžky. Diváci se mohou přijít pobavit do Studia Z,“ informovala mluvčí zlínské scény Hana Šmardová.

Režisér Nvota není ve Zlíně žádným nováčkem. Nedávno v MDZ uvedl Sluhu dvou pánů či Srdce krásné slivovice plné! „Splašené nůžky Paula Pörtnera jsou divácký megahit, ve kterém je rozhovor mezi hledištěm a jevištěm doveden do krajnosti, kdy se diváci stávají spoluaktéry inscenace,“ přiblížil umělecký šéf divadla Petr Veselý.

Hru napsal německý autor Paul Pörtner původně jako psychodrama. Teprve Američané Bruce Jordan a Bobby Lohrmann ji přepsali do žánru bláznivé detektivní komedie. Pachatele vraždy určí diváci, kteří mohou zasahovat do rekonstrukce událostí, které se odehrály před vraždou. „Princip hry tak připomíná filmový projekt Kinoautomat Radúze Činčery ze šedesátých let, kdy diváci filmu Člověk a jeho dům mohli za pomoci hlasovacích zařízení rozhodovat, jak bude pokračovat příběh postav,“ vysvětlila mluvčí.

O oblibě inscenace Splašené nůžky svědčí i skutečnost, že uvedení v Bostonu se dostalo do Guinnessovy knihy rekordů, neboť se bez přestávky hraje již dvacet pět let. Její první tuzemské nastudování souborem Východočeského divadla Pardubice z roku 2007 se stalo komedií roku, divácky nejoblíbenější hrou roku 2008 a získalo Cenu poroty přehlídky České divadlo 2008.

Jako kadeřnice Barbara Marková se ve Zlíně představí Michaela Doleželová, zákazníka Matěje Veverku ztvární Pavel Vacek, Antonína Řezníčka překvapivě Gustav Řezníček, obchodníka se starožitnostmi Jan Leflík, zákazníka Pankráce Rosického Zdeněk Julina a klientku z vyšší společnosti, paní Schubertovou, Helena Čermáková.

close zoom_in A jak se hercům s mladým režisérem spolupracuje? „Jsem nesmírně ráda, že jsem dostala tuto příležitost. Je to moc krásná práce. Jakub Nvota je velice inteligentní a empatický člověk,“ pochvaluje si nositelka ceny Thálie Helena Čermáková. Stejné pocity sdílí i její kolega Pavel Vacek. „Jsem hrozně rád, že jsme se konečně potkali při společné práci. Na zkouškách panuje neskutečná pohoda. Z Jakuba sálá energie a všichni doufáme, že to bude znát i na konečném výsledku,“ dodává.

Inscenace je určena pro herce, kteří se nebojí improvizace. „V první části se odehraje příběh se zločinem, do druhé části můžou diváci zasahovat svými dotazy a připomínkami k ději. Dokonce je na nich, který z podezřelých bude obviněn z vraždy. Herci na jevišti musí vzít do hry reakce diváků a často musí dost improvizovat a odchylovat se od psaného textu,“ vysvětlil dramaturg Miroslav Ondra.

Zlínští diváci budou moci do děje zasáhnout ještě před premiérou. „Divadlo totiž chystá exkluzivní Klevetivou zkoušku, která nebude klasickou předpremiérovou besedou, ale už jakýmsi prvním představením s otevřeným koncem. Těšit se na ni mohou už ve středu 1. prosince v 17 hodin ve Studiu Z. Kvůli kapacitním důvodům je potřeba si místo na netradiční otevřenou zkoušku vyřídit v pokladně divadla,“ doplnila mluvčí.