Slovácký literát cenu získal ve středu na dvoudenním setkání osmdesáti spisovatelů literatury faktu v Letohradě. Akce tam vyvrcholila předáním mezinárodních Cen E. E. Kische a regionální Ceny Miroslava Ivanova. „Patřím ke generaci, která v době studentské hltala knihy Miroslava Ivanova. Po jeho vzoru jsem ve svém příběhu použil metodu postav jako průvodců knihy. Obdržet cenu nazvanou po autorovi, který tento žánr u nás proslavil, je pro mě veliká pocta,“ uvedl při slavnostním předávání Jiří Jilík.

Ocenění v Letohradě převzal i slovenský exprezident Rudolf Schuster, autor jedenatřiceti knih. „Tato setkání jsou pěkná tím, že jsou česko-slovenská. Já si toho velmi vážím a od kolegů se také učím. Knih literatury faktu přibývá, ale je třeba, aby se držely věrně faktů a nepracovaly s fikcí,“ uvedl spisovatel, jenž obdržel cenu za knihu Aljaška a první dojem z Letohradu označil za „rozprávkovou záležitost“.

Cena E. E. Kische byla letos udělena autorům českých titulů: Romanu Cílkovi, Davidu Hrubému, Zdeňku Čechovi, Miroslavu Nožinovi i spoluautorům Petru Horkému a Miroslavu Náplavovi. A dále šesti slovenským autorům.