„Stromu přeji, aby rostl rovně, ne nakřivo, jako budu dnes celý den já,“ pronesl s úsměvem režisér pohádky Anděl Páně a představitel loupežníka Lotranda z filmové pohádky Jiří Strach.

„Já mu přeji, aby byl zdravý a sám nikdy nespadl. A, prosím, vás děti, abyste strom pokaždé zkontrolovaly, když půjdete kolem. Kdyby usychal nebo se kolem něj povalovaly odpadky, tak mi zatelefonujte, “ přidala se zlínská primátorka Irena Ondrová.

„Chtěl bych, aby byl nový strom zdravý, krásný, stínil dětem v parku a připomínal nám filmový festival ve Zlíně,“ popřál při sázení ředitel festivalu Petr Koliha.

Čtvrtou sudičkou buku červenolistého je náměstek hejtmana Zlínského kraje pro dopravu Jaroslav Drozd. „Rád bych, aby strom rozzářil tváře dětí, i když budou dospělí a budou kolem něj chodit,“ doplnil Drozd, který jako poslední přihodil ke kořenům stromu hlínu.

Desítky dětí, které na tradiční akci sázení stromu osobností přišly, také nezahálely. Buk pomohly zahrabat vlastníma rukama.

Strom stojí v místech, kde bylo nutné pokácet stromy nakažené sypavkou borovou a bude součástí plánované obnovy zeleně v parku. Červenolistý buk se dožívá i 150 let a dorůstá do výšky až 20 metrů. Ve Zlíně je to již druhý strom vysazený ve festivalovém týdnu. Předloni sem byl vysazen liliovník tulipánokvětý a loni potom platan javorolistý v parku Komenského.