„Hra s podtitulem Obrazy z venkovského života se na repertoár zlínské scény vrací po čtyřiceti letech a diváci se na ni mohou těšit už v sobotu 6. února v 19 hodin ve Velkém sále,“ uvedla mluvčí divadla Hana Šmardová.

Chystá se také tradiční předpremiérová beseda Klevetivá středa 3. února v 17 hodin v Zelenáčově šopě. „Chtěl bych, aby to bylo emotivně vášnivé představení. Mělo by být o touze milovat. O tom, jak se ta touha někdy nepodaří naplnit. Je to v podstatě milostné drama,“ vysvětlil režisér.

„Kromě toho, že je ta hra o lásce, je také o řešení majetkových vztahů v rodině. Je o tom, když někdo chce prodat dům, ale nežije v něm léta, a někdo v něm žije a ten dům mu prodávají. To je silné společenské téma této hry. Je nekompromisní a vidíme ho v televizi každý den,“ dodal.

V inscenaci se objeví přední zlínští herci. Jako Serebrjakov vystoupí Dušan Sitek, role Jeleny patří Kateřině Králové, Soňu ztělesní Michaela Doleželová, Vojnickou Helena Čermáková, jejího syna Ivana Vojnického (strýčka Váňu) Radoslav Šopík, Astrova Luděk Randár, Tělegina Zdeněk Julina a Marinu Jana Tomečková.

„Strýček Váňa nepatří k nejčastěji uváděným Čechovovým hrám, přitom je to text vynikající, plný vášní, humoru i smutku. Najdeme v něm skvěle psychologicky vykreslené postavy i působivou atmosféru. Kupodivu také mnoho ze současnosti – a nepochybně se v jeho světě najdou i mnozí z nás,“ podotkla dramaturgyně inscenace Marta Ljubková.