Zlínská přehlídka Mixer letos přivítá světoznámou architektku Evu Jiřičnou i Designéra roku 2008 Jana Čtvrtníka

Od středy 17. listopadu až do soboty 20. listopadu se uskuteční řada workshopů, výstav, seminářů i večírků. Akce je určena nejenom pro studenty, ale také pro širokou veřejnost. Hlavní hvězdou sedmého ročníku, který opět pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, bude letos světově proslulá architektka Eva Jiřičná. „Studenti jsou naše budoucnost. Považuji za svou povinnost dát jim všechno, co jsem měla příležitost se naučit. Je to jedna z povinností, kterou dělám ze srdce ráda,“ řekla Jiřičná.

Organizátoři se domnívali, že bude velký problém získat tuto slavnou osobnost. „Bylo tomu ale naopak. Paní Jiřičná dokonce měla obavy, aby nám Mixer nepokazila,“ prozradila s úsměvem mluvčí zlínské přehlídky Veronika Marešová.

Festival doslova ovládne celé krajské město. Hlavním centrem dění bude Kongresové univerzitní centrum, některé akce se uskuteční v blízkosti Velkého kina, na své si přijdou i návštěvníci 21. budovy a zkrátka nepřijdou ani kavárny, Krajská galerie výtvarného umění či Alternativa.

„Tento ročník je revoluční v tom, že součástí Mixeru bude také výtvarná soutěž na téma LéČBA UMĚNím, která startovala už 13. května. Bojovat se bude ve čtyřech kategoriích. Video & nová média, fotka, grafika a 3D & design. Díla budou zhodnocena mezinárodní porotou, tvořenou odborníky pro dané oblasti,“ informovala manažerka akce Romana Carbolová.

Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční na státní svátek ve středu 17. listopadu v Kongresovém univerzitním centru. Poté, co budou návštěvníci seznámeni s programem celé přehlídky, přesunou se do přízemí zlínského mrakodrapu, kde se setkají s přední světovou architektkou Jiřičnou při vernisáži výstavy s názvem 15 aneb Proč jsem nezačala studovat chemii. Expozice nabídne fotografie schodů a skleněných projektů, kterými se Jiřičná proslavila v mnoha zemích.

Druhý den budou mít ještě jednu příležitost pobesedovat s touto významnou osobností. „Architektka je neuvěřitelná žena. V dětství prodělala obrnu, po maturitě měla nastoupit ke studiu chemie, ale protože se pohádala s profesorem, začala s architekturou. A to bylo obrovské štěstí. Začala tvořit v Londýně a podílela se na velkém množství věhlasných projektů, jako je interiér Tančícího domu v Praze, British Council, Oranžerie na Pražském hradě nebo Univerzitní a kongresové centrum ve Zlíně. Její přednáška bude něčím, co se rozhodně nesmíte nechat ujít,“ pozvala mluvčí.

Zajímavou akci připravili organizátoři na čtvrteční poledne. Za názvem Graffiti Jam se skrývá dvoumetrová zeď a profesionální sprejeři. Na své si ale přijdou i úplní začátečníci. „Komentáře není třeba, pro ty, kteří se na práci se sprejem ještě necítí budou připraveny křídy, takže se můžou vyjádřit land artem na chodnících,“ uvedla Carbolová.

Mixer přivítá i Designéra roku 2008 Jana Čtvrtníka. „Kromě Čech studoval také ve Finsku, Švédsku nebo v Peru. V současnosti pracuje v Itálii pro firmu Electrolux. Dříve však navrhoval mimo jiné také slavnou sklářskou firmu Moser nebo pro NASA, a to už je trochu vyšší level. Zpracoval také návrh klávesnice pro slepohluché, což je další úplně jiná kapitola funkčního designu,“ prozradila Marešová.

Mnohokrát oceněný mladý designér přijede do Zlína představit svou práci a také se setká s veřejností při přednášce v Alternativě.

Zajímaví hosté, přednášky, výstavy či workshopy. Po čtyřdenním maratónu akcí festival zakončí slavnostní galavečer, na kterém mezinárodní porota vyhlásí vítěze soutěže. Absolutní vítěz vybraný ze čtyř kategorií si odnese pětitisícovou odměnu. „Přijďte podpořit soutěžící a vychutnat si atmosféru předávání Oskarů v menším vydání,“ doplnila manažerka projektu.

close zoom_in