Světová premiéra filmu se uskuteční v rámci mezinárodního festivalu v albánské Tiraně. Tamní organizátoři jej zařadili do prestižního výběru, který projektu otevírá cestu k nejznámějšímu filmovému ocenění Oscar. Začátkem října bude film také soutěžit v kanadském Vancouveru.

Ostrov svobody je absolventský a doktorský snímek, který vznikl v ateliéru Audiovizuální tvorby při Fakultě multimediálních komunikací UTB ve Zlíně. Scénář vytvořil a režie se ujal Petr Januschka a pod vedením výkonného producenta Františka eF. Horváta.

Film, který se celý odehrává v roce 1983 na palubě letadla Československých aerolinií během letu z Prahy do Havany byl natočen na začátku loňského září v Leteckém muzeu v Kunovicích. Jiří Mádl a Judit Bárdos zde ztvárňují dva přátele z dětství, kteří se nyní po mnoha letech nečekaně potkávají na palubě dovolenkového letu na socialistickou Kubu.

Začínají spolu hovor a každá odpověď, pohled a letmý dotek upevňují pouto, které mezi nimi znovu vzniká. Po romantické noci ale přichází chladné ráno nad Atlantikem, které oba nečekaně postaví před fatální životní rozhodnutí.

„Je pro všechny velkou ctí, že náš film uvede ve světové premiéře právě festival v Tiraně. V letošním roce se uskuteční jeho již dvacátý ročník. Organizátoři zařadili Ostrov svobody do sekce, který je tzv. OSCAR qualifying, což projektu otevírá potenciální cestu k prestižnímu studentskému Oscaru. Stejně velkou radost nám dělá i prezentace filmu v Kanadě, která je také v příběhu podstatná. Nejvíce se ale těším na reakce diváků, protože film je ve svém jádru polemikou o vztahu lásky a svobody,“ uvádí režisér Petr Januschka, absolvent studia scenáristiky a režie na ateliéru Audiovizuální tvorba FMK UTB ve Zlíně, kde nyní pokračuje v doktorském studiu.