MLADÍ FANDÍ VELEHRADU

Děti budou mít na výběr mezi soutěžemi, divadlem, tvořivou dílnou či výstavou. Hlavním tématem aktivit bude svatá Anežka Česká, neboť se po celé dva dny bude připomínat třicetileté výročí jejího svatořečení.

Největším lákadlem bude pro děti návštěva Michala Nesvadby, který s dětmi stráví čtvrteční odpoledne.

Pro starší je připraven celý blok Mladí fandí Velehradu. Cílem projektu je přilákat na festival mladou generaci a seznámit je s českými kořeny a historií.

Hvězdou bloku bude Sebastian, který vystoupí ve čtvrtek večer. Na festivalu zazpívá například i Marek Ztracený. Filharmonie Bohuslava Martinů zahraje premiéru skladby Rudolfa Jana.

STAROBYLÁ RELIKVIE

Unikátem bude přítomnost starobylého paládia Země české.

„Po několika staletích se vrací tato relikvie domů ke svým kořenům. Lidé ji mohou uctít oba dva dny, bude vystavena u oltáře,“ zmiňuje Josef Kořenek, tajemník projektu.

Zlínské Obeciny změní tvář. Zmizí kůlny.
Kůlny na Obecinách se budou bourat, obyvatelé řeší kde pak uskladní své věci

V rámci festivalu se konají již tradiční projekty, jako je například přepisování Bible, mezinárodní setkání vozíčkářů či ekologicky laděné aktivity. Zajištění průběhu takto velké akce není jednoduchou záležitostí.

„Jsme připraveni, ale samozřejmě jsme velmi rádi, že můžeme spolupracovat se Zlínským krajem. Je to úžasné, že se na sebe můžeme navzájem spolehnout a připravit vše tak, aby celá akce proběhla bez větších problémů,“ říká starosta Velehradu Aleš Mergental.

Spolupráci si chválí také Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje. „Je to akce s odkazem ke křesťanství a vznik civilizace. Zaštiťovat ji je něco, na co jsem hrdý jako člověk, ne jako hejtman,“ vyjadřuje se Jiří Čunek.

Tipy Deníku, co si nenechat ujít

Soutěže pro děti ve fotbalových dovednostech: 4.července , 10:00 – 12:00 hodin, Fotbalové hřiště

Vězeňští kaplani na Velehradě: 4. července, 15:30 hodin, Stojanovo gymnázium

Mezinárodní setkání vozíčkářů: 4. července, 16:00 hodin, Nádvoří před ZŠ

Světová premiéra skladby Rudolfa Jana: 4. července, 19:30 hodin, Nádvoří u baziliky

Koncert Marka Ztraceného: 4. července, 19:30 hodin, Nádvoří u baziliky

Kapela Sebastian: 4. července, 21:30 hodin, Pódium ZŠ

Slavnostní poutní mše svatá: 5. července, 10:30 hodin, Nádvoří před bazilikou

KAROLÍNA MACHů