„Na večer se všichni moc těšíme. Nebudeme předkapela, jak by možná posluchači očekávali, ale na pódium půjdeme až po Olympicích. Takže jsme taková zakapela,“ říká se smíchem jeden ze zakladatelů skupiny, zpěvák a kytarista Jindřich Kos.
Symbioza ze Sidonie na Valašskokloboucku nepatří k žádným hudebním nováčkům. Loni muzikanti oslavili pětatřicet let od vzniku kapely a kromě jednoho člena Františka Šebáka, který do rozjetého vlaku naskočil před pěti lety, se formace drží v původním uskupení.
Rocková, později bluesrocková kapela ve svých začátcích kromě vlastní tvorby přebírala skladby Petra Spáleného nebo Václava Neckáře. Členové skupiny neměli ambice živit se muzikou. Jak říká Kos, hudba byla a je jejich velkým koníčkem. „Když jsme cítili, že se blíží ponorková nemoc, prostě jsme si dali pauzu. Netlačili jsme na pilu,“ vzpomíná zpěvák, který se v době plnění základní vojenské služby začal po vzoru Vladimíra Mišíka věnovat zhudebňování poezie.
„Bylo to krásné období. Zjistil jsem, že mi básně učarovaly. A nejenom ony, ale také slovosled a český jazyk vůbec. Zhudebněným básním jsme věnovali také jednu ze dvou desek, které jsme nahráli,“ vysvětlil.
V té době se činnost kapely utlumila a zůstali jen dva členové, kteří hráli v duu. Jindra Kos společně s tenorsaxofonistou a flétnistou Víťou Lysáčkem. „V roce 1985 jsme si dali přihlášku na okresní kolo Porty v Gottwaldově. K našemu překvapení jsme si vyslechli, že saxofon na Portu nepatří a naštvaní jsme odešli. O rok později jsme jim ukázali. V celostátním kole v Plzni jsme získali první místo v interpretační kategorii,“ vrátil se o třiadvacet let zpět Lysáček.
Pro Jindřicha Kosa, Josefa Lysáčka, jeho bratra Víťu, Františka Šebáka a Iva Haragu je hudba velkou láskou a hodlají o tom přesvědčit všechny návštěvníky sobotního koncertu. „Jdeme tam sice trošičku se strachem, aby lidi hned po Olympicích neutekli, ale snad si udělají hezký sobotní večer a zůstanou i na nás,“ doplnil Kos.
Koncert Olympicu a Symbiozy odstartuje v kulturním domě Klobučan od 20 hodin.