Na této výstavě je zachycen vývoj vědy i lidského vnímání přírody a tajemna. „Lidé se dříve dívali na zkameněliny jinak než dnes. Řady předmětů se báli, řadu z nich uctívali,“ řekla autorka výstavy Růžena Gregorová.

Návštěvníci muzea uvidí například schránky a mušličky, které používal paleolitický člověk k dekoraci, jako náhrdelníky a ozdoby. „Je tady řada exponátů, které hrály různé role v historii. Jsou zde vystaveny amonity, které byly pokládány za rohy boha Amona. O řadě zkamenělin si lidé mysleli, že byly svědky biblické potopy. Například slavný otisk velemloka. Panoval názor, že je to zbytek předpotopního člověka,“ uvedla Gregorová.

Mezi nejslavnější exponáty patří tzv. medikamenty, jako je prášek z rodu jednorožce. V minulosti byl považován za všelék na veškeré choroby. Další perlou ve sbírce jsou lékárenské stojatky, ve kterých byl uchováván právě onen prášek. „Pochází z barokní lékárny z jedové skříně,“ vysvětlila Gregorová.

Ani milovníci mamutů a jiných monstrózních tvorů nebudou ochuzeni. O lebce slona afrického v dávných dobách panoval mýtus, že je to lebka obra Kyklopa. „Vědci se domnívají, že pověra o obrech pochází právě z nalezišť sloních lebek na Sicílii,“ dodala vědkyně.

Výstava Tajemný jednorožec prošla řadou míst a ve Zlíně má svoji derniéru. Růžena Gregorová napsala na téma zkamenělin a pověr s nimi spojenými knihu, kterou si milovníci historie budou moci zakoupit právě v muzeu.