KDY: 5. ledna 2019 od 17 hodin 
KDE: Kino Napajedla 
ZA KOLIK: vstupné 100 Kč 

Na sklonku letošního roku uplynulo padesát let od smrti jednoho z českých nejvšestrannějších umělců, Jiřího Trnky. Toto výročí a především umělcovu osobnost a tvorbu si diváci budou moci připomenout díky dokumentárnímu filmu Joëla Fargese a Terezy Brdečkové Jiří Trnka: Nalezený přítel, který vznikl v česko-francouzské koprodukci a do kin jej uvedla distribuční společnost Cinemart 28. listopadu 2019.

Dokument Jiří Trnka: Nalezený přítel je vyprávěn pohledem režiséra, který pátrá po osudu Jiřího Trnky, autora filmů jeho dětství, které viděl ve Francii jako malý v dělnickém kině, které promítalo východoevropskou animaci. Při svých cestách do Československa se v pozdějších letech seznámil s Terezou Brdečkovou a společně se snaží nalézt odpověď na otázku, kdo byl Jiří Trnka. Věnují se jeho nesnadným začátkům, ovlivněním českou loutkářkou tradicí, téměř osudově náhodnému přizvání k vedení studia animovaného filmu. Sledují jeho cestu za světovým úspěchem v temných 50. letech až k jeho konfliktu s komunistickým režimem na sklonku života.

Česko / Francie, 2019, délka je 80 minut. Dokumentární. Režie: Joël Farges. Scénář: Tereza Brdečková, Joël Farges. Kamera: Lukáš Hyksa. Přístupné bez omezení.