„Dramaturgie přehlídky už je samozřejmě hotová a domnívám se, že letos se mají fanoušci opravdu na co těšit,“ nastínil ředitel akce Zdeněk Jurásek.

Svoji účast ve Vizovicích už potvrdila řada českých i slovenských formací. Po šesti letech se do Vizovic vrací Chinaski. „Na Trnkobraní se nám moc líbilo a tak se samozřejmě těšíme i letos. Momentálně trávíme hodně času ve studiu a tak výlet a živé hraní bude příjemnou změnou,“ těší se frontman kapely Michal Malátný.

Účast přislíbili také Nightwork, J.A.R, Anna K, Miro Šmajda, Xindl X, Tomáš Klus a spousta dalších. Na své si přijdou i fanoušci taneční muziky. Dorazí totiž trancová německá dvojka Kyau and Albert. Návštěvníci si budou moci vybírat ze tří hudebních scén. Na páteční i sobotní taneční zábavu stejně jako na nedělní program si mohou návštěvníci pořídit speciální vstupenky za zvýhodněnou cenu.

Už dva roky hlídá vizovickou likérku nadživotní socha Jožina z bažin. „Aby mu nebylo na čestném místě smutno, rozhodli jsme se rozšířit společnost legendárních Vizovjanů o další – tentokrát zcela reálnou – osobnost. Oblíbený herec, mim a humorista Bolek Polívka je tou postavou, kterou umělecky ztvární uznávaný slovenský akademický řezbář Cyril Kocúrek z Kežmaroku,“ prozradil s úsměvem Jurásek.

Už příští středu pro herce na jeho farmu přiletí vrtulník. Ten ho dopraví do slovenského ateliéru, kde bude stát modelem. Odhalení čtyřmetrového monumentu bude vedle pojídaní švestkových knedlíků hlavním bodem nedělního festivalového programu.

Už léta je generálním sponzorem akce likérka Rudolf Jelínek. „Společně s hlavním organizátorem jsme přichystali již osmý ročník koštu ovocných destilátů, který se bude konat v pátek. Protože loni byla dobrá sezona, očekáváme osm set až devět set vzorků. Přihlásit se může úplně každý, kdo své pálence věří. Instrukce jsou na našem webu www.rjelinek.cz,“ informoval marketingový ředitel firmy Zdeněk Chromý.

Ještě před začátkem Trnkobraní budou moci nahlédnout do letité historie přehlídky návštěvníci OC Centro Zlín. „Včerejška až do 10. července zdobí jeho chodby fotografie z minulých ročníků a další relikvie. Výstava se jmenuje Trnkobraní – valašský fenomén. Dominantou celé expozice je socha Jožina z bažin, kterého se nám povedlo do Zlína přestěhovat. Na Trnkobraní bude ale samozřejmě zpět ve Vizovicích,“ přislíbil ředitel.

Stejně jako v předcházejících letech nebude ani na třiačtyřicátém ročníku chybět bohatý doprovodný program a tradiční pojídání švestkových knedlíků. Rekordmanem je americký jedlík Pat Bertoletii, který před dvěmi lety spořádal 233 kusů.

Organizátoři jednají s vedením Českých drah o posílení nočních spojů z pátku na sobotu a ze soboty na neděli, kdy skončí hlavní hudební program. Pro návštěvníky festivalu budou jako obvykle připraveny plochy na stanování i parkovací místa na přilehlých loukách v těsné blízkosti likérky.