V jednom z hotelů u přehrady budou přespávat skoro týden. Přes den pak budou poznávat Českou republiku a cvičit choreografie pro finále soutěže.

Po příjezdu na hotel zkoušely dívky šaty, které jim navrhla a ušila návrhářka Marie Zelená, která šila i modely pro soutěže Česká Miss, a v jejíchž šatech se předváděly také finalistky Miss Deaf World a Miss Earth. „Dívky mi poslaly míry, a podle nich jsem navrhla šaty. Musí si je ale ještě vyzkoušet, abych je mohla doupravit,“ měla se včera stále co ohánět návrhářka.

Samotné dívky vzorně držely. Líbily se jim jak modely, tak i šperky, které je budou zdobit na finále, které bude 3. října. Odehraje se na moři mezi Itálií a Francií. Kromě módní přehlídky je čeká i volná disciplína. „Budu tančit čaču,“ řekla sedmnáctiletá reprezentantka České republiky, studentka módního návrhářství Michaela Dihlová z Kozmic u Ostravy. Dodala, že mezi dívkami panuje přátelská atmosféra, a že se všechny těší i na prohlídku Uherského Hradiště, Ostrožské Nové Vsi, Zlína, Vizovic, ale i Prahy.

Dnes předvedou finalistky zbrusu nové modely na přehlídce v brněnské Rotundě. Stříbrné šaty si vybrala šestnáctiletá Anahit Adamyan z Arménie. „Myslím, že mi sluší,“ usmívala se. Dodala, že jí úspěch v soutěži přál samotný prezident Arménie Serže Sarkisjan.

Až z africké Zambie přicestovala dvacetiletá Chama Mildred Chintu. „Je to poprvé, co jsem tak daleko od domova,“ svěřila se jak Chama, tak například také dvacetiletá Yu-ju Lin z Taiwanu.

Nejmladší finalistkou je teprve patnáctiletá Maďarka Nikolett Németh. „Nevím, která z nás vyhraje, ale soutěž pomůže nám všem. Staneme se známými,“ míní studentka cestovního ruchu. V národním kole vyhrála čelenku a soustředění v České republice spojené s cestováním a následnou jízdou jachtou po Středozemním moři.

„Ta, která vyhraje, se může těšit na ceny v hodnotě půl milionu korun. Dostane šperky, šaty, notebook či zájezd. Zůstane jí také korunka,“ dodala spoluorganizátorka akce Markéta Smilková.