Výstavu s názvem „Loutka? Je jako člověk, ale člověk to není…“ doplněnou replikami historických kostýmů a plakátů návštěvníci mohou zhlédnout do 14. února. ČTK to řekla Gabriela Gergelová z luhačovického kulturního domu.

„Jde zejména o soukromé sbírky. Část výstavy je věnována zrodu prvního loutkového divadla ve městě,“ uvedla Gergelová.

První loutkové divadlo v Luhačovicích začalo hrát v prostorách staré pošty a v bývalém Lidohotelu v improvizovaných podmínkách na počátku minulého století. Expozice připomíná osobnost Štěpána Karlovského, který vedl loutkářský soubor od roku 1940 do roku 1980.

„Za jeho působení o diváky nebyla nikdy nouze, počet návštěvníků pravidelně převyšoval kapacitu hlediště,“ podotkla Gergelová. Současnost loutkového divadla zastupuje loutkoherec a výtvarník František Petrák a jeho Teatrem Pimprle marionetto a kolekce loutek žáků Základní umělecké školy Luhačovice.

I přesto, že vernisáž výstavy se konala v sobotu 23. ledna, již v pátek na expozici upozornil doprovodný program, a to projekce nového českého historického dobrodružného filmu Ať žijí rytíři, která se uskutečnila v kině Elektra.

V sobotu po slavnostním otevření výstavy návštěvníci mohli zhlédnout divadelní představení Sávitrí – magická stínová loutkohra na motivy staroindické báje v podání Divadla Líšeň z Brna.