Pořadatelem je občanské sdružení Malenovické podhradí v čele s Radimem Hrubým. „V loňském roce jsem dostal výborný nápad. Postavit pomník poslednímu majiteli malenovického hradu Jaroslavu Sternbergovi. Aby nejel z lomu v Ostroměři prázdný kamion, nechal jsem naložit plné auto pískovce i pro sympozium, které mělo být doprovodným programem pro Sternbergovu sochu. Výsledek je ale opačný. Sympozium se mi podařilo zorganizovat a pro sochu Jaroslava jsem nezískal patřičnou odezvu,“ vysvětlil Hrubý.

Čtrnáct dnů budou ve Zlíně tvořit studenti ze čtyř zemí světa. Z České a Slovenské republiky, z Lotyšska a z Japonska. Tři dívky a tři chlapci budou tesat sochy na téma Klaun do kvádrů o celkové váze dvaceti tun. Vítěz soutěže si odveze finanční odměnu ve výši tisíc eur.

Na zahajovací večer organizátoři přizvali řadu hostů. V kulturním programu se nejprve představí skupina AG Flek s novým DVD. Kromě nich na pódiu vystoupí zlínská kapela Jackie. Večer vyvrcholí koncertem známého zpěváka Michala Prokopa. „Návštěvníci se mohou těšit také na Zdeňka Korčiána, který patří mezi divadelníky, kteří dokážou strhnout davy lidí, stejně jako Bolek Polívka, jehož představení Korčián předvede. Jmenuje se Čumění na umění, a podle znalců není vyloučeno, že ho „napasuje“ přímo k probíhající akci,“ nastínila mluvčí.

Na závěr setkání posoudí práce studentů mezinárodní odborná porota. Sochy budou nabídnuty k prodeji. „Areál je pro takovou práci jako stvořený,“ pochvaloval si jeden z porotců, Američan Chris Atcheson, který si zde již zařídil ateliér.

Organizátoři semináře rádi v prostorách uvítají lidi všech věkových kategorií. „Denně od 8 do 17 hodin si zde bude moci každý chvíli odpočinout, postát a sledovat práci s kamenem. Udělat si malou exkurzi do světa umění a nasát neopakovatelnou atmosféru tohoto nevšedního prostředí,“ dodala Trávníčková.