Jak jste se k poměrně neobvyklému řemeslu, jako je výroba krojů, dostal?

Babiččin bratr byl krejčí a já sám jsem také vyučený krejčí. K výrobě krojů jsem se dostal tak, že jeden můj známý chtěl ušít kroj pro svého strýce v Americe. Sehnal jsem si závršácký kroj a podle tohoto vzoru jsem nový oděv ušil. Jelikož v té době jsem měl šicí dílnu ve Valašských Kloboukách, začalo zájemců o mou práci přibývat.

Takže jste se šití krojů naučil sám?

Ano, řídil jsem se podle originálních vzorů a pro inspiraci si také chodím do muzeí a na výstavy. Ale je to velice specifická práce, ve které se člověk musí stále učit a zdokonalovat.

Kdo jsou vaši zákazníci?

Spektrum zákazníků je široké. Jsou to soukromé osoby, které chtějí mít doma folklorní oblečení svého kraje nebo chtějí obdarovat někoho blízkého, dechové soubory, cimbálovky, školní soubory, personál z valašských kolib a další. Zabývám se výrobou pánských, dámských i dětských krojů z Valašska. Valašské kroje se ještě rozlišují podle podregionů. Například kroj závršácký, vsetínský, lidečský, vizovický, slavičínský nebo luhačovický.

Máte klienty i ze zahraničí?

Několikrát už moje kroje putovaly například do Spojených států a Austrálie, odkud si je objednali krajané, kteří tam žijí.

Jak dlouho vám trvá ušití celého kompletu?

Doba na zhotovení kroje je závislá na složitosti výšivky, množství zdobení, technologii zpracování a taky na požadavku zákazníka. Výroba jednoho kroje zabere minimálně čtyřicet hodin. Do roka obvykle vyrobím kolem dvaceti krojů, a celkem už jsem jich ušil přes stovku.

Co všechno práce obnáší?

Nejprve je nutné sehnat materiál podle druhu kroje, látku v dané barvě, konkrétního složení a patřičné zdobení. Dále musím vytvořit střih přesně podle zákazníka. Kroj se ještě bez výšivek a ozdob připraví ke zkoušce, na které se dolaďují drobnosti, poté jej znovu rozpárám, upravím a dám dohromady. U některých částí kroje se výšivky a zdobení dělají až na zkompletovaném hotovém kroji, u jiných se zdobení musí udělat ještě před konečným sešitím. Samozřejmě jsem schopný zajistit i klobouky, boty, opasky nebo ponožky, zkrátka všechno, co je potřeba, aby byl kroj kompletní.

Kde sháníte speciální materiály?

Existují firmy, které vyrábějí látky přímo určené na kroje, ale je jich velmi málo a stále jich ubývá.

Kolik takový kroj stojí?

Cena závisí na množství a ceně materiálu, na zdobení a pracnosti výroby, proto se nedá jednotně stanovit. Kompletní suma za kroj včetně materiálu se pohybuje od deseti tisíc korun výše.

Igor Dostál