Kateřina Martykánová za organizátory sdělila, že nejoriginálnější současný slovenský sklářský výtvarník Palo Macho přiveze do Zlína ukázku svých rozměrných skleněných děl i menších kreseb na skle. Největší malba na skle má téměř dva a půl metru.

„Pracuji většinou v cyklech obrazů, proto nejsem příliš nakloněn k názvu každého díla samostatně. Každé dílo patří do celku, který skončí, když přestanu tvořit," uvádí Palo Macho.

„Právě tři díla z cyklu „Zátiší (samoty)" může veřejnost spatřit úplně poprvé," doplňuje autor. Do Zlína se vrací po mnohaleté odmlce, kdy v roce 2008 vystavoval na 5. Novém zlínském salónu.

Výjimečnost tvorby Pala Macha spočívá ve spojení malby na skle i ve skle a v této oblasti dosáhl pozoruhodné výsledky respektované doma i v zahraničí.

„Je malířem i sklářem současně, protože se pohybuje na pomezí dvou disciplín – malířství, které je disciplínou volného umění, a skla, tradičně pokládaného za užitkový, dekorativní projev," hodnotí jeho techniku kurátorka výstavy Silvie Stanická. ⋌(voz)

KDY SE PŘIJÍT PODÍVAT? Výstava „Ve službách světla" Pala Macha v galerii zlínského zámku je přístupná ZDARMA až do 22. května, a to od úterý do pátku, vždy od 14 do 17 hodin. Zájemci o komentované prohlídky a organizované skupiny se mohou hlásit na telefonu 602 560 020. Podrobnosti o zlínském zámku i nové Galerii Václava Chada na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz.

Malíř a sklář Palo Macho se narodil 22. září 1965 ve Streženicích.

Slovenský výtvarník Palo Macho, který ve Zlíně má výstavu Ve službách světla.  K barvě a malování skla se dostal na Střední škole uměleckého skla v Kamenickém Šenově a na Středním učilišti sklářském v Novém Boru, kde se dostal hlavně k tradičnímu sklářskému řemeslu.

Na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě se věnoval jiným prostorovým a objektovým dimezím.

K barvě a malování skla se vrátil až během prvních let profesionální praxe, podnětem se pro něj stalo pedagogické působení na sklářské Škole užitého výtvarníctví Lednické Rovne, kde v letech 1994 – 98 vyučoval v oddělení malby skla.

Kromě své práce se sklem, Palo Macho také vydal dvě sbírky poezie, Strelné Modlitby (Odpalovací modlitby), v roce 1995 a Mesiac na červeno (Měsíc červeně) v roce 2006.

V roce 2008 o jeho tvorbě natočil film Skleněné obrazy scenárista a režisér Lubor Meir Dohnal.