Společně s ním tu stovky lidí letos historicky poprvé přihlížely slavnostnímu otevírání svatomartinských vín ve Zlíně.

Do srdce krajského města sice bílé vločky svatý Martin nepřivezl, přesto zde v tuto chvíli vládla všude dorá nálada a krásné počasí. V samotném centru Zlína voněly dobroty místních živnostníků, hrála lidová hudba a hlavně se ochutnávaly svatomartinská vína. Není se co divit, že zlínské náměstí Míru praskalo v sobotu doslova ve švech.

„Věřím že se nám podaří rozšířit současnou svatomartinskou tradici - průvod svatého Martina a tou je otevírání svatomartinských vín. K tomu se nám podařilo uspořádat Svatomoartinské hody. Když vidím jaký to má úspěch, tak nám ani nezbyde, než udělat tuto akci i příští rok,“ uvedl za zlínskou radnici Jiří Korec, náměstek primátora Statutárního města Zlín, které je pořadatelem akce.

Den válečných veteránů  na náměstí Míru ve Zlíně.Jitka Andrysová.
Máme asi šest set žijících bývalých vojáků a odbojářů

Svatého Martina letos představoval čtrnáctiletý Matěj Špalek ze Zlína, který dělá „dramaťák“ na ZUŠ Zlín Málá scéna.

„Moc mě to baví a rád se účastním těchto akcí,“ prozradil před tím, než se jeho družina vydala na náměstí před zlínskou radnici. Matěj sice na koni jezdit prý neumí, přesto na bělouše jako svatý Martin usedl letos počtvrté. Klisna Fíbí, která jej v sobotu provezla, byla na svatomartinském průvodu popáté.

„Je těžké sehnat bílého koně, proto využíváme Fibii, kterou máme z jezdeckého klubu ve Žlutavě.,“ uvedla ředitelka ZUŠ Zlín Martina Hniličková s tím, že děti se svatomartinského průvodu ulicemi města účastní již po devatenácté.

Jak prozradila, sníh přivezl svatý Martin na bílém koni za tu dobu snad jen jednou.

„Moc se to dnes všechno povedlo, i počasí. Vína jsou skvělá, snad vydržíme tady co nejdéle,“ usmívali se na zlínském náměstí Míru v kruhu svých přátel a se skleničkou svatovařineckého vína Vlaďka Kratochvílová a Tonda Pečeňa ze Zlína.

Ti si mohli kromě ochutnávek vín užít pestrého hudebního a kulturního programu, který byl spojený právě se svatomartinskými tradicemi. Na pódiu se představili například cimbálová muzika S. Gabriela, cimbálová muzika Denica ze ZUŠ Jižní Svahy a Event Jazz trio.

Ilustrační foto.
Do podnájmu? Nejlevnější je Valašsko. Ve Zlíně studenti znovu objevují koleje