Festival dopoledne zahájil dánský snímek Rošťák Villads, na projekci přijel také hlavní dětský hrdina a režisér snímku Frederik Meldal N?rgaard, který ocenil atmosféru festivalu.

„Je to náš první festival s filmem, je skvělé, že se na film pro děti dívají děti a kino je jich plné," uvedl režisér. Slavnostního zahájení se ujali herečka Dana Morávková a herec Jan Čenský, který byl v kostýmu Barona Prášila.Digitálně upravený film Karla Zemana Baron Prášil zvolili pořadatelé za dnešní večerní zahajovací film.

Evropskou premiéru bude mít na festivalu izraelský snímek Abulele. „Posláním festivalu je přivážet sem filmy, které není možné vidět v obvyklé distribuci kin, rozšiřovat dětem obzory," uvedla Pášmová.

Organizátoři by rádi letos přilákali stejný počet diváků jako loni, kdy projekce navštívilo 46.000 diváků, doprovodný program využilo 74.000 lidí.

„Di­vácký zájem podporujeme především kvalitním filmovým programem, vylepšujeme doprovodný program," uvedl prezident festivalu Čestmír Vančura.

„Festival vnímáme v širším kontextu, filmy jako zábava, prostředek pochopení souvislostí, kvality našeho dědictví. V dnešní době informačního tsunami to považujeme za potřebné. Rádi využíváme potenciálu festivalu k podpoře filmové tvorby a k reprezentaci Zlína a České republiky," řekl Vančura.

Do Zlína přijede na 56. ročník festivalu 93 oficiálních filmových delegací, které představí své filmy divákům i porotcům.

„Přivítáme například Aňu Geislerovou, Jaroslava Plesla, Petra Čtvrtníčka, Vilmu Cibulkovou, letos jubilující Jiřinu Bohdalovou. Z režisérů jmenujme svěžího devadesátníka Vojtěcha Jasného, Karla Smyczka, tradičně Václava Vorlíčka," uvedla Pášmová. Mladé herce představí sekce Young Stars.

Soutěžní filmy posoudí odborníci i dětští porotci. „Českou republiku reprezentují například Ivo Mathé, Tereza Spáčilová a Vojtěch Frič. Naše dětské poroty jsou mezinárodní a letos je tvoří 13 představitelů z Německa, Francie, Polska, Norska, Rakouska, Slovenska a České republiky," řekla Pášmová. Filmy jsou zařazeny do pěti soutěžních a dalších nesoutěžních sekcí.

Cenu za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež převezme letos herečka Dagmar Havlová, která na festivalu uvede několik filmů, v nichž hrála. Grand Prix festivalu dostane filmová kritička, publicistka a dlouholetá umělecká ředitelka karlovarského filmového festivalu Eva Zaoralová. Hvězdu na chodníku slávy před Velkým kinem organizátoři odhalí herečce Kláře Pollertové-Trojanové a režiséru Jiřímu Strachovi.

Na festival zavítá unikátní Monte Carlo Roadshow

Prohlédnout si kompletní řadu vozů Škoda v provedení Monte Carlo mohou zájemci v sobotu ve Zlíně na tamním parkovišti u zámku. Akce nazvaná Monte Carlo Roadshow se koná od 10 do 17 hodin, nabídne testovací jízdy i bohatý doprovodný program pro celou rodinu.

Navíc si každý může zahrát o dva vozy Škoda v provedení Monte Carlo, zájezd do Monte Carla a spoustu dalších cen. Návštěvníky také pobaví BMX Biketriall show či třeba Freestyle ropeskipping. Monte Carlo Roadshow se koná coby doprovodný program 56. ročníku Zlín Film Festu pro děti a mládež.