Americký herec pozná nejenom Zlín, ale také Prahu a další krásná evropská města

Režisér tohoto snímku, Jason Reitmen, je potomkem slavného československého režiséra Ivana Reitmena. Na včerejší tiskové konferenci odpovídal na zvídavé otázky novinářů. Jak se během příjemného setkání dozvěděli, filmová kariéra tohoto mladého herce neláká. Uvažuje o politické dráze a pilně na ní pracuje studiem politologie.

Jak dlouho jste se rozmýšlel, než jste přijal pozvání na zlínský festival?

Trvalo to asi třicet vteřin, protože já strašně rád cestuji a poznávám nová místa. Zjistil jsem si nějaké informace o Zlínu a o festivalu samotném a rozhodnutí pak bylo velice rychlé.

Jste v České republice poprvé, a pokud ano, budete mít čas podívat se i na jiná místa naší země?

Z festivalu pojedu do Vídně, ale potom se vracím ještě zpátky do Prahy, kde strávím pár dnů, a pak mě čeká Paříž.

Věděl jste, že režisér Juna má evropské kořeny?

Já jsem se to dozvěděl v podstatě až tady. Samozřejmě Ivana Reitmena znám, je to slavný režisér, ale až ve Zlíně jsem se dozvěděl, že Jason je jeho syn.

Máte za sebou několik rolí. Podle čeho si je vybíráte? Studujete pečlivě scénář, nebo je pro vás rozhodující tým lidí, který bude na filmu pracovat?

Je to víc věcí dohromady. Pro mne je důležité, jestli má role je například člověk s temnou duší nebo nějaká sebestředná osobnost. Je pro mne důležité vědět, že lidi, kteří se budou na výsledný produkt dívat, uvidí sebe sama.

Byl jste několikrát oceněn coby divadelní herec. Co je vašemu srdci bližší? Divadlo nebo film?

Těžká otázka, těžká odpověď….Po dlouhé době jsem dostal příležitost zase si zahrát v divadle a velice jsem si to užíval. Pocit před publikem se nedá ničím nahradit. Ale už jsem zjistil, že ze mne nikdy nebude takový ten typický divadelní Guru.

Máte za sebou i účinkování v televizních seriálech. Doufám, že se nebudete zlobit, ale u nás se na hraní v televizi ostatní dívají trošičku přes prsty. Jak je tomu v Americe?

Je to úplně stejné a filmaři si dělají srandu z těch, kteří dělají v televizi a ti, kteří hrají v televizi, si dělají srandu z těch, kteří vystupují v reality show. Navzájem se neberou vážně. Vidím, že to máme stejně jako u vás…

Prozradíte, na čem teď pracujete?

Teď hlavně píšu, ale v létě si zahraju v jednom filmu, kde budu mít postavu šílence. Skrytého, ne očividného. Což je samozřejmě pro okolí nebezpečnější.

Ztvárnil jste roli ve filmu Medvědí vodopády. Můžete trošku zavzpomínat?

Je to devět let zpět, co jsem film točil ve Skalistých horách. Pracovali jsme na něm tři měsíce a ten měsíc před samotným natáčením jsem se musel učit žít s medvědy, s vlky, s divokými horskými kočkami a s koňmi. To byla doba, kdy jsem se naučil rychle utíkat…(smích) Musel jsem se naučit znát temperament zvířat a v zájmu vlastního zdraví alespoň trošku vědět, jak zvířata uvažují.

Vrátím se k filmu Juno. Hlavní, velmi mladí, protagonisté jsou postaveni před otázku, jak si poradit s nechtěným těhotenstvím. Samotná Juno zvažuje interrupci, ale nakonec dá své dítě k adopci. Víte, jak byste se sám k takovému problému postavil?

To je dobrá otázka. Nevím. Asi by to hodně záviselo na tom, kdy by ta situace nastala. Samozřejmě jednoho dne chci být otcem. Každopádně člověk se k tomu musí postavit jako chlap!

Jsme na filmovém festivalu pro děti a mládež. Jaký byl váš nejoblíbenější film nebo seriál v době dospívání?

Určitě Batman, Indiana Jones nebo Hvězdné války. Když jsem byl kluk, tak jsem byl trošku pošuk (smích).

Líbí se vám české ženy?

Jsou velmi, velmi pohledné! Občas se přistihnu, že se dívám déle, než by bylo záhodno….

Organizátoři připravují pro své hosty bohatý program. Co vás osobně nejvíce uchvátilo?

Když pominu program samotný, tak nejvíc asi lidé a krajina. Představoval jsem si, že to tady bude mnohem pustější. Máte tady spoustu historie a také lidé okolo jsou velmi přátelští. Byl jsem se podívat nahoře na jednadvacítce a dvacet minut jsem točil Zlín. Záběry, které si přivezu sebou domů.

Jak jste došel k závěru, že naše republika je pustina?

Než jsem jel k vám, viděl jsem jen fotku hotelu, několik fotek restaurací a tak podobně. Proto mě velmi překvapila krásná krajina.

Jaké zážitky si domů odvezete?

Takže jak už jsem řekl – příjemně překvapivé!

SOUVISEJÍCÍ VIDEO:

(Autor: Miroslav Herold)