Slovácké muzeum v sobotu napeče fašankové sladkosti

Kdy: sobota 1. března od 9 hodin

Kde: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Program Tvoříme v muzeu se stejně jako celý víkend v regionu ponese v duchu fašanku. V sobotu od devíti hodin mohou přijít zájemci do Slováckého muzea, aby ochutnali fašankové sladkosti. Sobotní dopoledne provoní muzeum smažené koblihy, trubičky z kynutého koblihového těsta, smažené růže a boží milosti, které byly nejčastějším masopustním pečivem.

„Pro každého návštěvníka bude připraven tradiční receptář, kde najdete i recepty, které se do dopoledního smažení nevlezou," láká do muzea jeho mluvčí Eliška Kohelová.

Masopustem, který se konal šest týdnů před Velikonocemi, končila doba muzik, zábav a všech světských radovánek. Popeleční středou začínalo čtyřicetidenní období půstu.

Straňanský fašank nabídne folklor, zabijačku i půlnoční pochovávání basy

Kdy: pátek 28. února až úterý 4. března

Kde: Strání

Jeden z největších masopustních festivalů v Evropě se letos už po sedmadvacáté uskuteční ve Strání na Slovácku. Už dnes se místní folkloristé všech generací představí v pásmech Čas mladosti a Čas zralosti. Představení se uskuteční v tělocvičně místní základní školy. Poté bude pokračovat besedou u cimbálu s CM Strýci.

Hlavním festivalovým dnem bude tradičně sobota. „Od devíti hodin mohou zájemci navštívit ukázky lidových řemesel a pochutnat si na zabijačce. Od jedné hodiny odpolední bude možné zhlédnout vystoupení jak hostujících souborů, tak domácích Fašančárů," zve starosta obce Ondřej Benešík.

Vystoupení se odehraje v obecním Zámečku a přilehlém areálu. Od 8 do 13 hodin budou sklářští mistři předvádět umění výroby a dekorace ručně vyrobeného skla na dni otevřených dveří ve sklárně ve Květné. Hostující soubory se od 19 hodin představí při pódiových scénických vystoupeních v tělocvičně základní školy.

Nedělní odpoledne bude od 14.30 hodin patřit dětskému karnevalu. Poté se od 18 hodin můžete těšit na ochutnávku slivovice s CM Husličky. V pondělí 3. března se uskuteční ve farní dvoraně tradiční Fašanková filmotéka. „Straňanský fašank bude tradičně ukončen v úterý pochůzkami fašančárů v obci a půlnočním pochováním basy na místním Zámečku," dodal Ondřej Benešík.

Soubor Troják zve na končinový bál

Kdy: sobota 1. března od 19 hodin

Kde: Společenský dům u Pernických, Valašská Bystřice

Tradičním končinovým bálem ožijí v sobotu večer prostory Společenského domu u Pernických ve Valašské Bystřici. Pořádají jej členové domácího folklorního souboru Troják.

K tanci a poslechu bude hostům končinového bálu vyhrávat dechová hudba Bystřičanka a cimbálová muzika Troják. Členové pořádajícího souboru rovněž předvedou valašské tance.

Organizátoři slibují bohaté občerstvení a zajímavou plesovou tombolu. Vítěz hlavní ceny se může těšit na jízdní kolo. Končinový bál začíná ve Valašské Bystřici v sobotu od 19 hodin.

Masopustní průvod se bude konat i v Kroměříži

Kdy: sobota 1. března od 9 hodin

Kde: Hanácké náměstí, Kroměříž

Řemeslný jarmark s tematikou masopustního veselí pořádá už druhým rokem středisko volného času Šipka Kroměříž už tuto sobotu od devíti hodin na Hanáckém náměstí v Kroměříži.

Pro návštěvníky bude připravena nejen přehlídka řemeslných stánků, ale i bohatá nabídka různého občerstvení, hlavně však zabijačkové speciality a dobré víno. Maškarní průvod se půjde celým městem.

„Může se zapojit každý, kdo bude chtít. Snažíme se oslovit restaurace a hotely, aby se tato aktivita obohatila například o nějaké masopustní menu," vysvětlil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Jubilující Jasénka předvede masopust

Kdy: sobota 1. března od 19 hodin

Kde: kulturní zařízení Sychrov, Vsetín

Folklorní soubor Jasénka oslaví u příležitosti svých sedmdesátých narozenin také fašanky. S koncem masopustu se společně rozloučí současní i bývalí členové souboru v kulturním zařízení Sychrov v sobotu večer.

K poslechu zahrají cimbálové muziky Jasénka, Mladá Jasénka a Malá Jasénka a vystoupí také tanečníci Jasénky.

„Budou to fašankové oslavy pro veřejnost, které jsme teď několik let nepořádali, ale u příležitosti jubilejních oslav jsme se k tomuto zvyku vrátili," vysvětlila prezidentka občanského sdružení Helena Galetková.

Program zahájí členové souboru v 19 hodin.

Masky čekají v Chropyni soutěže i kolo štěstí

Kdy: sobota 1. března od 15 hodin

Kde: kulturní středisko, Chropyně

Zábavné odpoledne pro rodiče s dětmi plné soutěží, dárků, písniček, laserových efektů a karnevalového dovádění připravují zítra v Chropyni. Karneval se uskuteční v patnáct hodin v tamním kulturním středisku.

Návštěvníci se mimo jiné mohou těšit na kolo štěstí, skákací hrad, malování na obličej a bohatou tombolu. „Jedná se o zábavnou akci pro děti a rodiče, která je určená široké veřejnosti. Vstupné se neplatí, je zdarma," dodala referentka Veronika Kubíčková.

Monika Načeva a Justin Lavash

Kdy: sobota 1. března od 20 hodin

Kde: Klášterní kaple v Napajedlích

Zpěvačka s nezaměnitelným hlasem, herečka a členka Divadla Sklep Monika Načeva vystoupí s originálním bluesovým kytaristou Justinem Lavashem v jedinečném prostoru Klášterní kaple v Napajedlích. Načeva zhudebnila verše Sylvy Fischerové, básnířky a spisovatelky, spolu s Justinem Lavashem v albu Milostný slabiky, které vyšlo v květnu minulého roku. Kdo zná Načevu, jistě si užije neotřelý, uvolněný styl, který ji svedl s Lavashem dohromady a který provází téměř všechny jejich skladby. Některá místa připomínají dokonce uvolněné melodramatické improvizace.