Večer zahájí Catamenia. „Okouzlena mýty skládá Catamenia melodické black-metalové symfonie, naplněné děsivě chladnou mystikou. Silně sjednoceni finským tradičním hudebním kouzlem nabízí temnou oslavu pro všechny black a pagan-metalové maniaky,“ přiblížila Martina Benešová z pořádající agentury.

Formace vydala na konci října nové album s názvem VIII: The Time Unchained. Zajímavostí je, že po odchodu frontmana Olli-Jukky Mustonena, musel veškeré vokály nazpívat kytarista skupiny Ari Nissila.

Poté je na pódiu vystřídají švédští Manegarm. Hrají nejen vikingský metal, ale také ho uctívají, zbožňují a žijí pohanským stylem života. „Jejich kombinace agrese, black metalu a impozantního folkového talentu je jedinečná a je pravou značkou kapely,“ řekla Benešová. Právě v těchto dnech Manegarm ukončuje nahrávání šestého řadového alba ve švédském Studio Underground. Deska s názvem Nattväsen (Noční stvůry) by měla vyjít koncem roku.

Následovat budou Equilibrium. Německá kapela se před třemi lety uvedla úspěšným debutem s názvem Turis Fratyr a nyní přichází s novou deskou Sagas.

Za novou vlnu folk metalu je považována formace Eluveitie. Svým originálním zvukem jsou tito Švýcaři často označováni jako senzace v oboru. „Tato kapela opravdu zaručuje silný závan čerstvého vzduchu do celého pohansko-folkového sektoru. Jsou to autentičtí Kelti s moderním, melodicky death-metalovým nádechem,“ nastínila organizátorka akce.

Ve skupině je osm multiinstrumen­talistů ovládajících krom jiného množství fléten, bubínků a dud převážně irského původu, housle nebo mandolínu. Výčet napovídá, že formace hrdě prezentuje svou keltskou minulost.

Návštěvníci zlínského rockového klubu se budou moci vzápětí zaposlouchat do ponurých melodií Primordial. Tyto irské hudebníky lze jen stěží zařadit do nějaké konkrétní škatulky. Neustále balancují na hraně black/doom metalu, ale občas zabrousí i do oblasti folk či pagan metalu. Kapela funguje na scéně již přes patnáct let a za tu dobu stihla vydat osm alb.

Metalovou vikingskou noc zakončí finští Finntroll. Jejich příznivci mohou opět čekat velmi rychlý metal kombinovaný s folklórními hymnami. Finntroll reprezentují typicky finského ducha, který žije Humppa a Black metalem. Kapela si vybudovala velmi silnou image a fanouškovskou základnu a i když museli několikrát měnit členy kapely, jejich živá show jsou pověstná svou bombastičností. Loni vydali novou desku s názvem Ur Jordens Drup.