„Jako první opětovně vystoupí známé a oblíbené Divadlo nahodilých ochotníků 
z Vizovic. Představí hru Vyšetřování ztráty třídní knihy,“ potvrdil dramaturg Otrokovické Besedy Josef Huslík.

Nadchli se 
pro myšlenku

Vznik souboru, který byl založen ve Vizovicích na podzim roku 1995, má zajímavý příběh. Jeho budoucí režisér Miroslav Hála totiž tenkrát obešel několik svých vizovických kamarádů a nadchl je pro myšlenku nacvičit a potom zahrát pro místní publikum některou z divadelních her.

„Mělo jít právě o hry geniálního českého dramatika Járy Cimrmana,“ vypráví dnes jedna ze stálic divadla Jiří Hála.

Celé dobrodružství tak začalo nastudováním divadelní hry Blaník. Ta měla premiéru 11. května 1996 v Domě kultury ve Vizovicích.

S Cimrmanem 
v zádech

„Díky kladným ohlasům na toto představení a také na základě příjemného zjištění, že hrát divadlo všechny zúčastněné baví, se členové souboru rozhodli, že budou v této činnosti pokračovat,“ dodává Jiří Hála, který je součástí takzvaného tvrdého jádra vizovických ochotníků.

S laskavým svolením Zdeňka Svěráka, Ladislava Smoljaka a umělecké agentury pak podle jeho slov soubor nastudoval další Mistrovy hry.

„Po Blaníku tak následovaly hry Záskok, Dobytí severního pólu, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Akt, Vražda 
v salonním coupé a Švestka. Od loňského roku přibyla hra Vyšetřování ztráty třídní knihy,“ vyjmenovává Jiří Hála 
s tím, že s poslední zmíněnou hrou se chystají potěšit milovníky divadla v Otrokovicích.

Po každé premiéře hry následoval určitý počet repríz 
a pak vzhůru do nácviku další divadelní inscenace. V roce 2005 se vizovické Divadlo nahodilých ochotníků rozhodlo, že nácvik nových her na určitý čas pozastaví a svou činnost zaměří spíše na oprášení starších her.

„Tímto krokem chtěl soubor určitým způsobem zúročit to, co se už kdysi naučil, ale s tím rozdílem, že si to teď bude více užívat a možná to zahraje i lépe,“ usmívá se divadelník.

A jaké je lidské jádro této vizovické divadelní bandy? Přestože se podle jejích slov nebrání občasnému rozšíření o nějakého toho dalšího nahodilého ochotníka, jeho jádro tvoří již dlouho herecké individuality, mezi které patří Vladimír Škabraha, Miroslav Hromádka,Vilém Kolařík, Miroslav Kohoutek, Zbyněk Pluhař a Miroslav Hála.

Smích je pro ně důležitý

„Je nutné ještě vzpomenout na výborného ochotníka Luďka Kasalu. Ten už, bohužel, není mezi námi,“ nezapomněl zmínit svého zesnulého kolegu Jiří Hála. Ten také tvrdí, že členové souboru berou hraní divadla jako duševní hygienu.

„Hraním se všichni očišťují od každodenních starostí. Do textů Járy Cimrmana zásadním způsobem nezasahujeme, protože je považujeme za geniální,“ potvrdil s nadšením divadelník, podle kterého si soubor neklade žádné vysoké cíle.

„Stačí nám, když pobavíme své publikum a také sami sebe,“ uzavřel sympaťák Jiří Hála.