„Pro mě výstava ještě pořádně nezačala, ale vnímám to doposud velmi slabě,“ přiznal organizátor výstavy a cestovatel Rudolf Švaříček. „Na druhou stranu od návštěvníků, kteří výstavu zhlédli, máme samé pozitivní ohlasy,“ doplnil.

Největší díl viny na prozatímní nízké návštěvnosti nese jistě slabá propagace akce. Přitom se o zlínské výstavě měla podle původních plánů dovědět celá ČR z nejrůznějších plakátů. „Budeme vidět prakticky po celé republice. Reklamy budou u Národního divadla, v zoologických zahradách či na nádražích,“ přiblížil před startem výstavy primátor města Zlína Miroslav Adámek.

Zmiňované reklamy ale organizátoři v rámci svých aktivit vyvěsí teprve v následujících dnech. „Půjde o výbornou propagaci našeho města a zámku. Pro něj hledáme další využití, protože výstava Šangri­la skončí v říjnu,“ upozorňuje nyní Adámek.

Že se ve Zlíně něco tak jedinečného koná, ovšem netuší ani řada zdejších. „Název mi něco říká, ale nevím přesně, o co jde,“ potvrdila například Zuzana Pavlíčková ze Zlína.

O Šangri­la nevědí ani ti, kteří by zámek jinak jistě navštívili. „Vůbec jsme nevěděli, že se výstava koná,“ podivovali se dotazu Deníku také manželé Langerovi. Dodali, že je tato oblast zajímá, takže se nejspíš podívat půjdou.

Současný stav by mohla zlepšit řada doprovodných akcí, které se v souvislosti s výstavou uskuteční. Vystoupení třinácti tibetských mnichů, kteří do Zlína v rámci výstavy zavítali 7. června, přitáhlo stovky lidí. A další podobně exotická vystoupení se chystají.

Hned v příštím týdnu se představí indický soubor Spandan. Divákům se 21. června v Městském divadle Zlín ukáže sedmadvacet atraktivních tanečnic a hudebníků, kteří předvedou devět různorodých tanců. Nebude chybět orientální tanečnice Amaya či bengálské uskupení výrazných osobností Baishnav tantra. Součástí večera bude promítání Rudolfa Švaříčka, který návštěvníky zasvětí do témat Indie a duchovních proudů.

Ke konci srpna pak Zlín zažije Bengálskou noc. ,,Osou této akce bude Kalkaťanka Papia Ghoshal. Nejen že zpívá a tančí, ale je také kontroverzní malířkou,“ představil umělkyni organizátor. Ke své tvorbě Ghoshal používá velmi netradiční materiály, jako je menstruační krev či sperma. Její díla si budou moci lidé prohlédnout pravděpodobně v září.

Byli jste se už podívat na výstavu Šangri­la? Víte vůbec o tom, že se ve Zlíně koná? A bude pro město prospěšná? Diskutujte!

LUCIE MRÁZKOVÁ