„Máme z odezvy opravdu velkou radost. Dát tolik Ladových děl dohromady pro zlínskou výstavu bylo náročné a ohlas nás utvrzuje v tom, že vynaložené úsilí stálo za to. Obzvláště nás těší četné návštěvy školních tříd, které k nám přijíždí nejen z blízkého okolí, ale i vzdálenějších míst Moravy. Nebývale velký zájem mají o výstavu také senioři, kteří tvoří téměř polovinu návštěvníků. Josef Lada svým laskavým humorem a originálním výtvarným pohledem na svět zkrátka stále oslovuje všechny generace,“ uvedl Pavel Chmelík ze zlínské Galerie Artrium, která společně s Obchodním domem výstavu pořádá.

Až do konce března budou také pokračovat večerní komentované prohlídky s průvodním slovem galeristy a živým hudebním doprovodem, a to ve čtvrtky 9., 16., 23. a poté i v poslední den výstavy 30. března.

Zajímavostí bude také speciální večerní komentovaná prohlídka v pátek 17. března pro milovníky vína. Spolu s galeristou Pavlem Chmelíkem ji povede Tereza Franc Křivinková, přezdívaná 1. Madame Cognac & Champagne. Součástí prohlídky bude řízená degustace osmi vzorků francouzských vín s pohoštěním a dezerty z Bistrotéky Valachy.

Výstava Josefa Lady v Galerii Desítka, v 10. podlaží Obchodního domu, je otevřena denně od 10 do 18 hodin.

Představuje celkem 118 děl zapůjčených z 12 českých muzeí, galerií a sbírek. Při lednové vernisáži ji osobně pokřtil herec Josef Dvořák, nejznámější český vodník, představitel (nejen) ladovských pohádkových postaviček a milovník Ladovy tvorby.

Jde o největší Ladovu výstavu, která se bude letos v tuzemsku konat. Koncipována je jako retrospektiva Ladova díla od méně známého raného období přes éru inspirovanou Mikolášem Alšem až po vrcholnou tvorbu dobře známou milovníkům typických ladovských obrázků, mezi nimiž nechybí populární výjevy z venkovského života, pohádek nebo příběhů dobrého vojáka Švejka. Velkou pozornost přitahují také málo známá raná díla, zachycující v černobílém provedení vtipné výjevy z měšťanského života.

„Stylově jsou tak odlišná, že v nich málokdo na první pohled odhalí ladovský rukopis. Pro mnoho návštěvníků je to velmi překvapivé,“ dodal Pavel Chmelík.

Výstavu doplňuje promítání dokumentárních filmů a více o životě autora se návštěvníci dozvídají také z informačních panelů, k nimž texty koncipoval přední znalec Ladovy tvorby Jiří Olič, autor nejrozsáhlejší malířovy monografie. Ta je na výstavě k zakoupení, stejně jako další knihy, pohlednice či omalovánky pro děti.

Současně s výstavou je denně od 10 do 18 otevřena i galerijní kavárna s působivým výhledem na Zlín z 10. podlaží Obchodního domu. Při večerních prohlídkách bývá otevřeno až do 20 hodin.