Co jste si v prvních chvílích myslel? Jak se rozhodoval?
Viděl jsem, že někdo potřebuje pomoc, ale kolem místa nehody byla rušná silnice. Tak jsem zajel asi 20 metrů na odbočku do pole, kde jsem nechal auto se synem stát. Ale ani na chvíli jsem nepřemýšlel o tom, že bych nešel pomoct.

Cena Salvator 2016. Nela Blažková
Za Cenou Salvatora je příběh. Nela Blažková, vítězka kategorie dětská cena

Jak to vypadalo na místě?
Doběhl jsem tam současně s jedním pánem. Podle něj měly být ve voze děti. Viděl jsem, že z vozu tečou provozní kapaliny, věděl jsem, že hrozí požár. Proto jsme zjišťovali, kolik je ve voze lidí. Nešlo to poznat, to auto vylétlo ze silnice a udělalo několik kotrmelců, takže střecha byla promáčklá téměř dolů, uvnitř tak byl velmi malý prostor, doslova jako v ponorce. Nevědeli jsme, co se v autě děje. Řidička uvnitř byla v šoku. Navíc byla celá pokroucená, prosila nás, ať ji vytáhneme. Nakonec se nám podařilo otevřít ty nejméně poškozené dveře. Vůz byl uvnitř doslova poset rybářskými potřebami, které byly rozsypány i po poli. Navíc si asi paní vezla oběd z čínské restaurace. Bylo to podivné, visely tam nudle. Všude byly střepy a krev. Naštěstí ve voze kromě řidičky nikdo nebyl.

V jakém stavu řidička byla?
Hlavní vítězství bylo, že byla při vědomí. Měla jen zranění na hlavě. Musela být strašně potlučená. Mezitím přítomný muž přivolal pomoc záchranářů. Než dorazili, snažil jsem se, aby řidička zůstala při vědomí.

Jak jste se cítíl, když záchranáři tu ženu odvezli?
Nechápal jsem, co se stalo a jak se to událo, co jsem dělal. Navíc jsem přemýšlel, jestli jsem vše udělal správně, na nic nezapomněl…

Udělal byste to znovu?
Určitě, posunulo mě to dál. Budu teď vozit chirurgické rukavice i menší hasičský přístroj v autě.

Co říkáte na ocenění?
Nesmírně si jej vážím, vždyť nominace byla široká. Pro mě je to nesmírná čest. 

Cena Salvator 2016
Chytili nás za srdce! Hrdinové převzali ceny