Tématem letošního festivalu, který pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně, bude princip univerzálního designu – „Design pro všechny“, tato myšlenka se bude prolínat celým festivalovým týdnem od 3. do 10. května.

Konference Zlin Design Week se uskuteční 9. května v prostorách zlínského Impact Hubu v hybridní podobě – tedy na místě i online. „Prostřednictvím přednášek, panelových diskusí i workshopů nabídne pohled na téma inkluzivního designu z různých úhlů. Pozvaní hosté se ve svých prezentacích podělí o inspirativní postřehy, případové studie a zkušenosti ze svých projektů,“ uvedla mluvčí univerzity Petra Svěráková.

Jeden z hlavních řečníků bude průmyslový designér Nima Shahinian, jediný norský kandidát na astronauta. Do vesmíru bude cestovat s lidmi s pohybovým omezením.

„Téma univerzálního designu je mu blízké ve všech ohledech. Už ve své diplomové práci navrhl novou elektrickou zásuvku, jejíž spirálovitý tvar umožňuje „trefit se“ bez ohledu na způsob zasunutí zástrčky. A tak je vhodná zejména pro lidi se zhoršenou jemnou motorikou nebo špatným zrakem,“ doplnila mluvčí s tím, že designér navrhl také nejrychlejší gravitační vozidlo na světě a je součástí experimentálního programu NASA pro výzkum prostředí vesmírných stanic a posouvání hranic cestování do vesmíru.

„Cokoliv okolo vesmíru lidi odjakživa fascinovalo a přirozeně přitahovalo jejich pozornost. Rád bych však mluvil nejen o tom, jaké to je být designérem-astronautem, ale především o univerzálním designu jako způsobu myšlení, který bychom si měli všichni osvojit, a jak posouvání hranic ve vesmíru může přinést nové poznatky a technologie a ovlivnit každodenní život zde na Zemi,“ řekl designér Nima Shahinian.

„Skrze poznávání extrémních situací s lidmi, kteří již nějaké omezení zažívají, se totiž můžeme naučit hodně o tom, jak přenášet tyto funkční principy na produkty a služby, které denně využíváme,“ dodal designér.

Vystupující ze Španělska a Portugalska

O své zkušenosti s přístupným designem se na konferenci dále podělí Raquel Marcos – architektka a umělkyně, členka španělské skupiny Equal Saree.

„Jejím tématem je gender a diverzita v urbanismu a jejím záměrem je navrhovat veřejné prostory tak, aby fungovaly pro různé věkové, kulturní i genderové skupiny,“ přiblížila Petra Svěráková.

Na konferenci vystoupí také průmyslová designérka Anna Correia de Barros z Portugalska.

„Ve své práci se snaží propojit inkluzivní design, stárnutí, chronická onemocnění, zdravotní postižení i design a emoce. V současné době navrhuje aplikaci o sexuálním zdraví,“ uvedla mluvčí.

Výstava, módní show i prohlídky

Festival Zlin Design Week nabídne vedle konference také doprovodné akce. Výstava „Design pro všechny“ o zapojení univerzálního designu do našich životů zprostředkuje příklady konkrétních řešení, jejich důležitost a dopady na veřejný sektor.

„Budou představeni finalisté 14. ročníku mezinárodní soutěže „Best in Design“ a zároveň proběhne módní show, která odprezentuje tvorbu finalistů a vítězů napříč uplynulými ročníky této soutěže,“ popsala Svěráková.

Během celého týdne se uskuteční také komentované prohlídky, zájemci se mohou zúčastnit různých kreativních workshopů a dílen.

„Nebude chybět ani pop-up shop českých a slovenských značek, několik diskusních akcí pořádaných v rámci platformy „Design Kantýna“ a speciální instalace ve veřejném prostoru po celém Zlíně ve spolupráci s partnery festivalu nebo dalšími designéry,“ uzavřela mluvčí.

O Zlin Design Weeku 
Týdenní design festival, kde může každý najít inspiraci. Prostřednictvím festivalu vytváříme již podeváté platformu pro prezentaci, vyjádření, sdílení, nečekaná spojení a setkávání mladých designérů s profesionály. Podporujeme mladé talenty a přinášíme čerstvý vítr v oblasti designu. Projekt vznikl roku 2015 na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně díky mezioborové spolupráci designu, marketingu, fotografie a audiovize.