Každoročně se děti těší, že místo nudného vyučování uvidí nějakou pohádku. „Na filmovou přehlídku chodí naše škola každý rok. Letos beru prvňáčky, z nichž mnozí budou na festivalu poprvé. Jdeme na pohádku Peklo s princeznou, což je novinka, tudíž jsem děti nemohla moc připravit. Na pohádku se těším možná víc, než samotné děti,“ smála se učitelka z 5. Základní školy ve Zlíně Dagmar Kovaříková.

S nápadem na oživení festivalu přišel Filip Vítek. „Nové pohádky mě moc nebaví, nejraději mám ty klasické, jako třeba Sůl nad zlato. Ještě lepší by ale bylo, kdyby na festivalu dávali nějaký pořádný akční film. Třeba Rychle a zběsile 2, ten se mi moc líbí, protože tam jsou parádní auta,“ řekl čtvrťák ze zlínské Základní školy Komenského 2.

Co mu na festivalu trochu vadí, jsou velké davy lidí před kinem, protože se v nich při troše nepozornosti dá lehce ztratit. „Už se mi to totiž jednou stalo. Paní učitelka mě potom musela poměrně dlouho hledat, protože jsem si stoupl před vchod a čekal na ostatní. Kolem však chodilo moc lidí, takže to trvalo několik minut, než mě našli. Nijak jsem se ale nebál, protože jsem věděl, že mě dřív nebo později najdou,“ dodal nebojácný Filip.

Smůlu měly děti z Koryčan. Přestože na cestu do Zlína objednala škola autobus, na hlavní promítání pohádky Peklo s princeznou se nikdo z nich nepodíval. „Bohužel vznikl nějaký komunikační šum a někdo představení špatně objednal. Snažili jsme se alespoň pro děti vymyslet náhradní plán a pohádku jim vynahradit. Naštěstí má festival bohatý doprovodný program, takže je pořád z čeho vybírat. Byli jsme se podívat na překrásné filmové klapky a teď míříme na animované filmy do Zlatého jablka,“ sdělily učitelky Jana Marková a Jana Župková ze Základní školy v Koryčanech.

Je všeobecně známo, že dětský divák je hodně náročný. Když ho snímek nezaujme, hledá rozptýlení jinde. „Jdeme na film Tiktak. Vůbec nevím, o čem to bude, takže jsem hodně zvědavý. Doufám, že mě to bude bavit. Jestli ne, tak jsem si nakoupil dostatečnou zásobu popcornu, abych měl alespoň co jíst. Když se někteří nudí, tak s ním hází po kině, ale na to je ho škoda,“ řekl Petr Polách z koryčanské Základní školy.

Podle dětí však nepořádek v kinech dělají především starší žáci, protože se chtějí vytahovat a předvádět před ostatníma. „Strašně mě štve, když je v kině velký randál a já pak polovinu pohádky nic neslyším. Co by si mohli někteří odpustit je i šustění papírkama a lepení žvýkaček na sedadla,“ svěřil se třeťák ze Základní školy v Želechovicích Vašek Tichý.

(mih)