„Naší snahou je ukázat to nejlepší ze světové tvorby pro děti a mládež a nabídnout alternativu k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu. Festival je pro naše návštěvníky především zábava. Prostřednictvím filmů a doprovodných programů jim ale nabídneme i příležitost se vzdělávat, rozšiřovat si povědomí o okolním světě, otevírat aktuální témata a diskutovat o nich,“ shrnul prezident festivalu Čestmír Vančura.

ZFF nabídne soutěžní snímky v tradičních kategoriích, do kterých tvůrci letos přihlásili asi 1500 snímků. Dramaturgové z nich vybrali 295 z 50 zemí světa. „Jsou mezi nimi evropské země jako Německo, Finsko či Francie, ale zastoupeny jsou také exotické krajiny, jako je Peru, Katar či Nikaragua,“ jmenovala umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Bára Seidlová a Jan Šťastný na chodníku slávy. Odhalení hvězd dětským filmovým hercům společně s Nadačním fondem Kapka naděje v rámci 62. Zlín film Festivalu 2022.
Letošní 63. zlínský filmový festival odstartuje na Den dětí. Co nabídne?

Dodala, že půjde o ročník s nebývale silnou účastí kanadských a norských filmů, což se promítlo i do složení hlavních soutěží. Markéta Pášmová upozornila také na novinku letošního ročníku, kterou budou projekce v pražském kině Atlas. „Školní kolektivy i další diváci v Praze budou mít jedinečnou možnost být součástí Zlín Film Festivalu a vidět tak 14 filmů i se speciálními úvody s delegacemi, které budeme přenášet přímo z festivalového Zlína,“ vysvětlila Pášmová.

První střevíček pro Pavla Nového

Festival oficiálně zahájí 1. června v 10 hodin světová premiéra rodinného česko-slovensko-maďarského snímku Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Film režiséra Filipa Pošivače, vytvořený loutkovou animací, přináší poselství o tom, že se lze poprat s jinakostí v jakékoli podobě a že tolerance a zodpovědnost jsou karty, se kterými lze vždy hrát.

Herec Pavel Nový.Herec Pavel Nový.Zdroj: archiv Divadla Na FidlovačceJedné z animovaných postaviček propůjčil svůj hlas i herec Pavel Nový, jemuž prezident festivalu udělí ještě téhož večera ocenění Zlatý střevíček za celoživotní přínos kinematografii pro děti a mládež. „Cítím se poctěn, tudíž potěšení je na mé straně,“ reagoval na zprávu o ocenění Pavel Nový a dodal, že s tvorbou pro děti rozhodně ještě neskončil. „Konec konců, měl bych toto léto točit další film pro děti, ve kterém budu ze začátku tajemnou postavou,“ dodal.

Během slavnostního večerního zahájení pro dospělé bude uvedena světová premiéra kanadského filmu Billie Blue. Letní příběh o romantické první lásce přijedou na festival uvést režisérka Mariloup Wolfe, autorka předlohy a scénáře Sarah-Maude Beauchesne a hlavní představitelka Lilliane Skelly.

Chodník slávy. Ilustrační foto
Hvězdy na zlínském chodníku slávy budou mít herci Tereza Ramba a Jan Cina

V mimosoutěžní části filmového programu připomene festival tvorbu českých animátorů v čele s Břetislavem Pojarem, který by letos oslavil 100. narozeniny. V reakci na trend v oblasti seriálů pro teenagery připravili dramaturgové festivalu novou sekci Evropské web seriály pro mladé publikum. „Letos se zaměříme na skandinávskou produkci a každý den festivalu tak představíme jeden seriál s tematikou odrážející současné problémy dospívajících – identita, přistěhovalectví, coming out, šikana a další,“ přiblížila Markéta Pášmová.

Výročí Večerníčku i půlmaraton

Tématům zaměřeným na mladou generaci se bude věnovat i doprovodný program festivalu. „Mimo jiné třeba v rámci besed a talk show s názvem Život je takovej, kde budeme hovořit se zajímavými osobnostmi o jejich životních vzletech a pádech,“ naznačila výkonná ředitelka Jarmila Záhorová.

„Nechceme opomenout ani výročí našich partnerů Českého rozhlasu a České televize. Zaměříme se na 60. výročí Večerníčku, kterému jsme k jeho kulatinám připravili komponovaný pořad se zajímavými hosty, nebo chystáme výstavu s kulisami Studia Kamarád. A budeme samozřejmě opět běhat, a to v rámci 8. ročníku Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín a RBP rodinného běhu,“ dodala.

Antonie Formanová a Vojtěch Vodochodský budou letošními Young Stars
Young Stars na 63. Zlín Film Festivalu: Antonie Formanová a Vojtěch Vodochodský

Festival se i letos zaměří na filmové profesionály během Zlín Industry Days. Pedagogům bude zase věnovaný tématy i osobnostmi nabitý konferenční blok s názvem Děti bez hranic¿

O tom, které snímky si nakonec odvezou ze 63. Zlín Film Festivalu ocenění, budou i letos rozhodovat odborné poroty. Mezi celkem 18 porotci budou například režisér Šimon Holý, animátorka Alexandra Májová, slovenský novinář Martin Kudláč, ale také herečky a Hana Vagnerová a Jitka Schneiderová, která bude předsedat hlavní festivalové porotě.

Druhý zlatý střevíček pro Adamovskou

Herečka Zlata Adamovská.Herečka Zlata Adamovská.Zdroj: Lenka Hatašová„Ceny budou již tradičně uděleny během závěrečného galavečera ve středu 7. června. Druhý Zlatý střevíček od prezidenta festivalu převezme herečka a představitelka filmových a televizních rolí Zlata Adamovská, která si zahrála i v řadě filmů pro mládež i pohádkách, jako je Princ a Večernice, Peklo s princeznou, O vánoční hvězdě, Korunní princ a dalších,“ uvedla mluvčí festivalu Kateřina Martykánová.

Zlín Film Festival hledá dobrovolníky.
Zlínský filmový festival se blíží, organizátoři hledají dobrovolníky

Na rozhodnutí organizátorů reagovala Zlata Adamovská s lehkými rozpaky. „Nejsem si jistá, jestli si takové ocenění zasloužím. Ale zároveň jsem byla samozřejmě potěšena, že to bude právě na tolik oblíbeném festivalu ve Zlíně,“ řekla herečka.

Festival už po sedmé oficiálně uzavřou Mikulovské ozvěny ZFF, které jsou naplánovány na termín od 13. do 15. června.