Hynek Bočan se významným způsobem zapsal do srdcí mnoha generací dětských diváků. „Připomeňme například zdařilou adaptaci Rychlých šípů, která byla uvedena jako seriál pod názvem Záhada hlavolamu (1963), či již kultovní pohádku S čerty nejsou žerty (1984), která letos slaví 40 let,“ zdůvodnila udělení ocenění umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Mezi nejznámější Bočanova televizní díla, byť nejsou určena dětem, patří například televizní seriály Přítelkyně z domu smutku či Zdivočelá země, které zpracovávají témata nesvobody a bezpráví.

Sám režisér reagoval na informaci o ocenění překvapeně, ale s neskrývanou radostí. „Je to významná cena, udělená na světově uznávaném festivalu, ocenění celoživotní práce, potvrzení, že nebyla marná. Co víc si může tvůrce přát? Moc si toho vážím,“ popsal své pocity Hynek Bočan.

Sošku Zlatého střevíčku převezme režisér a scenárista z rukou prezidenta festivalu Čestmíra Vančury během slavnostního zahájení ve čtvrtek 30. května.

Druhý Zlatý střevíček připadne letos Bolku Polívkovi, herci, komikovi, scenáristovi a rodákovi z nedalekých Vizovic.

„Do Zlína se moc těším, mám to z Vizovic jen 14 kilometrů a Zlín Film Festival mám moc rád,“ reagoval Bolek Polívka, který se objevil v řadě divadelních, televizních a filmových rolí pro velké i malé diváky.

Ztvárnil například postavy v pohádkách Největší dar, Princ Mamánek, Anděl páně 2, Tři bratři nebo ve filmu Gump – pes, který naučil lidi žít.

„Bolek Polívka také nezapomenutelným způsobem propůjčil svůj hlas několika figurkám z animovaného seriálu Krysáci natočeného na Filmových ateliérech ve Zlíně,“ připomněla Markéta Pášmová.

Ohlédnutí za 63. Zlín Film Festivalem.
64. Zlín Film Festival ovládne centrum Zlína. Co všechno letos nabídne?

Herecké výkony jsou však jen jedním z důvodů, proč se organizátoři rozhodli ocenit jeho práci.

„Jsme nesmírně poctěni, že se tento vynikající filmový a divadelní herec, držitel dvou Českých lvů, zapíše do naší filmové síně slávy a s předstihem tak oslavíme na slavnostním galavečeru 5. června jeho nadcházející 75. narozeniny,“ dodala Pášmová.

Tisková konference k 64. Zlín Film Festivalu; 28. února 2024:

Zdroj: Youtube

Hynek Bočan a Bolek Polívka se během 64. ročníku Zlín Film Festivalu stanou už 31. a 32. držitelem tohoto čestného ocenění. Tradice ceny, kterou si ze Zlína odvezou, sahá do roku 1997, kdy se prvním oceněným stal zlínský režisér hraných filmů pro děti a mládež Josef Pinkava.

V minulosti Zlatý střevíček převzala například Iva Janžurová, Eliška Balzerová, Karel Gott, Zdeněk Svěrák, Adolf Born, v loňském roce potom Pavel Nový a Zlata Adamovská.