Nové má i logo a také centrum dění. „Z dosavadního pořadatelského středobodu – Akademia centra Univerzity Tomáše Bati v Mostní ulici se přemístil do nově postavené budovy Kongresového centra Zlín na náměstí T. G. Masaryka,“ přiblížil mluvčí festivalu Martin Pášma.

Hlavním pilířem festivalu je Mezinárodní soutěž hraných filmů pro děti a mládež.

„V jeho dvou kategoriích soutěží šestnáct celovečerních filmů. V kategorii pro děti do dvanácti let a v kategorii filmů pro mládež od třinácti let,“ poznamenal Pášma.V další sekci soutěží na sedm desítek krátkometrážních animovaných filmů pro děti, chystá se například i projekce Noční horizonty pro dospělejší publikum.

Celkem se chystá 431 projekcí, prostřednictvím nichž se promítne 244 hraných, animovaných i kombinovaných snímků z celkem 43 zemí. „V tradičních čtyřech mezinárodních soutěžích bude o hlavní ceny festivalu Zlaté střevíčky a Cenu Evropa – cenu ministra kultury ČR bojovat 76 snímků,“ upřesnil Pášma.

Z mezinárodního hlediska patří mezi největší osobnosti porot kanadská herečka Stana Katic, britský skladatel japonského původu Youki Yamamoto, bulharský herec Ivan Barnev či maďarský animátor a režisér Béla Ternovszky.

Z porotců českého původu jsou nejznámější režisér Jan Hřebejk, publicista a dramaturg Jaroslav Sedláček a výtvarnice Galina Miklínová. Podle současného stavu jednání se jako vysoce pravděpodobné jeví, že 51. ZFF navštíví italský herec, režisér a producent Franko Nero.

Z českých umělců například Jiřina Bohdalová, Petr Nárožný, Dagmar Havlová či Otakar Vávra. Ten bude ve Zlíně od 1. do 3. června. Při tradičním přijetí festivalových hostů primátorem statutárního města Zlína ve čtvrtek 2. června Otakar Vávra přebere Grand Prix ZLÍN FILM FESTIVALU za celoživotní přínos světové kinematografii.