V cyklu talk show Život je takovej se nejdříve bude besedovat o pozitivním rodičovství, potom o překonávání překážek v životě promluví zpěvák, skladatel a textař Lou Fanánek Hagen. Pokračuje konferenční blok Děti bez hranic¿, který probere především mediální gramotnost a rizika digitálního světa.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ UDÁLOSTI ŠESTÉHO DNE:

  • Chodník slávy, prostranství před Velkým kinem, 15.30 – Odhalení hvězd dětským filmovým hercům společně s Nadačním fondem Kapka naděje. Svou hvězdu dostanou herečka Tereza Ramba a herec Jan Cina. Současně jim bude udělen „hvězdný doktorát“, který předá rektor Univerzity Tomáše Bati.
  • Malování na chodníku, prostranství před Velkým kinem, 16.00 – Nejstarší akce doprovodného programu festivalu určená pro malé návštěvníky a jejich rodiče.

Vloni odhalili dlaždice se svými jmény Barbora Seidlová a Jan Šťastný:

Z filmového programu organizátoři doporučují:

Messi z Bagdádu (režie: Sahim Omar Kalifa, Belgie, 2022, 88 min.), Golden Apple Cinema 6, 15.00 – Jedenáctiletý Iráčan Hamoudi žije fotbalem a sní o tom, že se jednou stane stejně výjimečným, jako je jeho idol Lionel Messi. Po tom, co se nechtěně zaplete do rvačky, probudí se v nemocnici pouze s jednou nohou, zatímco se jeho rodiče snaží ochránit rodinu. Hamoudi se ale navzdory svému zranění nevzdává a jde za svým snem.

Svět podle Georgie (režie: Charlotte Regan, Velká Británie, 2023, 83 min.), Golden Apple Cinema 6, 17.30 – Po smrti matky dělá dvanáctiletá Georgie vše proto, aby nemusela do dětského domova. Skvělé britské dramedy v sobě snoubí prvky žánru sociálního filmu, svěžích formálních chuťovek, nezapomenutelných scén, vtipných hlášek a mluvících pavouků. Film získal hlavní cenu poroty v sekci Světový film na letošním Sundance.

Případ Tesla (režie: Andrey Hadjivasilev, Bulharsko, 2022, 90 min.), Golden Apple Cinema 5, 08.40 a Golden Apple Cinema 3, 16.00 – Mladý snaživý „vynálezce“ Tony pracuje na bezdrátovém elektrickém zařízení inspirovaném excentrickým géniem Nikolou Teslou. Tony si myslí, že se díky jeho objevu pomůže vyřešit globální energetická krize.

Co se hraje v letním kině:

Buď chlap! (Česká republika, 2023, 96 min.), 21.30 – Pavlovi (Jakub Prachař) sice táhne na čtyřicet, ale stále ještě úplně nedospěl. Bydlí s mámou a chybí mu odvaha dělat v životě to, co by ho skutečně naplňovalo. Tu získá až ve chvíli, kdy potká svou dětskou lásku Terezu (Tereza Ramba) a prožije s ní dobrodružnou noc…

Zajímavé doprovodné akce:

Život je takovej - Pozitivní rodičovství, stan u zámku, 17.00 – Pozitivní rodičovství s nadhledem aneb co všechno můžu udělat pro to, aby moje dítě bylo šťastné a jak být zároveň šťastným rodičem? Přednáška o tom, že největší význam ve vztahu rodičů k dětem mají všední věci (úsměv, zájem, pozornost k dítěti, společně strávený čas…). Vystupují Vendula Pizingerová, David Čáp a Marek Mikláš.

Život je takovej - Lou Fanánek Hagen, stan u zámku, 18.30 – Jaké to je, když osud připraví na cestě životem těžké překážky? Hostem talk show Filipa Tellera na téma „Aktivní život s handicapem; stovky písní pro děti a škatulka punku – i to se dá!“ je hudební skladatel, textař a zpěvák Lou Fanánek Hagen.

Za nejvyšší částku se vydražila klapka Jaroslava Němečka, kterou nový majitel získal za 140 tisíc korun.
Rekordní sumu vynesla klapka Jaroslava Němečka na aukci Salonu filmových klapek

Studio Kamarád, Univerzitní centrum U13, 9.00-18.00 – Výstava studiových dekorací, scénických návrhů, kostýmů, obrazů a televizních postav z oblíbeného dětského pořadu. Výstava potrvá do 7. června.

Teplárna Zlín – Den otevřených dveří, Hlavničkovo nábřeží 650, 9.00-17.00 – Užijte si den plný filmového i technického poznání a podívejte se do míst, kam se veřejnost běžně nedostane. Nutná registrace zde.

Kde se potkat s hvězdami:

Festival Café, náměstí Míru, 16.00 – Ojedinělé posezení ve festivalové kavárně se zajímavými hosty a tématy. Hosty Vladimíra Kroce jsou Vojtěch Vodochodský a Hana Vagnerová.

Autogramiáda, OZC Zlaté jablko, 17.00 – Moderovaná autogramiáda festivalových tváří: Jan Cina, Vladimír Kratina, Tereza Ramba, Darja Pavlovičová.

Herec Pavel Nový přezval na slavnostním galavečeru Zlín Film Festivalu první letošní Zlatý střevíček; čtvrtek 1. června 2023
Pavel Nový překvapil outfitem, ve Zlíně převzal první letošní Zlatý střevíček

Červený koberec, nádvoří Kongresového centra, 18.00 – Setkání s festivalovými hvězdami: Tereza Ramba, Jan Cina, Antonie Formanová, Vojtěch Vodochodský, Jitka Schneiderová, Samuel Toman, Jessica Monteiro, Filip Červenka.

Tipy na akce ve festivalových zónách:

Náměstí Míru:

- Zábavná chemie s Continental Barum, 14.00-19.00 – Simulátor Formule Student, jízda na koloběžkách, kreslení, omalovánky, tvoření se stavebnicemi Walachia, dětský kvíz o ceny a zábavně-vzdělávací workshop Zábavná chemie.

- ZUŠKA? ZUŠKA!, 17.00-19.30 – Pásmo vystoupení základních uměleckých škol Zlínského kraje.

- Budoucnost je ve vašich rukou, 14.00-19.00 – ABB prostor plný inspirace a moderních technologií. Vyzkoušejte si vlastní rukou spolupráci s robotem GoFa a nahlédněte do tajů programování s LEGO MINDSTORMS.

Park Komenského:

- Dům České televize, 14.00-19.00 – Déčko slaví 10. narozeniny. Na programu je např. 16.00 AZ kvíz junior, 17.00 Zprávičky – workshop, 18.00 Večerníček – projekce.

- Rugby Club Zlín, 14.00-19.00 – ukázka tréninku, vysvětlení hry, představení základních principů rugby.

- Český rozhlas, 14.00-19.00 – Rozhlasový koutek, soutěž o DAB+ digitální rádio, Rourov, zábavné hry a kvízy a další aktivity pro malé i velké.

Sad Svobody a zlínský zámek:

- DJ Kmin, stan, 21.00

Virtuální realita, zámek, 13.00-19.00:

- VR LAND HERNA a VR BRAINZ CINEMA – Jak vypadají světy ve virtuální realitě? Výlet pod hladinu moře, možnost vyzkoušet hru od českých vývojářů BEAT SABER, možnost zasednout do kokpitu supersportu a prohnat se po Masarykově okruhu v Brně nebo pohádkové VR filmy od předních světových producentů.

- ZOETROPIA – Interaktivní workshop, který děti hravou formou seznámí s technologiemi využívanými v hollywoodských filmech nebo v herním průmyslu. Pomocí technologie „Green Screen a Multi Camera“ si děti vytvoří krátké záběry, jejichž hrdiny budou děti samotné.

Festivalová ulička (u tržiště Pod Kaštany):

- Tančení v ulicích, 18.00-20.00 – Orientální tance

Konferenční blok Děti bez hranic¿

Konference Safer Internet Centra Česká republika, Kongresové centrum, 13.00-17.00, Čestmír Strakatý povede rozhovor se třemi zajímavými hosty, 13.00-14.45 – Hosté Jiří Burýšek (Jirka vysvětluje věci), Jiří Kubík, šéfredaktor Seznamzpravy.cz a Karel Strachota, ředitelem a zakladatelem vzdělávacího programu JSNS Člověk v tísni budou probírat témata jako nezávislá seriózní média dodržující profesní a etické standardy nebo mediální gramotnost.

Alex, 15.00-15.40 – Prezentace druhého dílu výukové videohry DigiStories, která se zaměřuje na schopnost seberegulace a uvědomování si přínosů a rizik spjatých s pohybem v digitálním světě.

Dětské krizové centrum, 15.40-15.50 – Představení aktivit Dětského krizového centra provozujícího Linku důvěry.

Seznam.cz a mediální vzdělávání, 15.50-16.00 – Prezentace projektu Seznam se s médii, který se stal jednou z nejvýznamnějších tuzemských platforem zabývající se mediálním vzděláváním.

Úřad vlády, 16.00-16.15 – Představení festivalu Czech Digital Week, jehož hlavním tématem letos bude vzdělávání a digitální gramotnost.

Česká televize – Alenka v říši gifů II, 16.15-16.30 – Prezentace pokračování úspěšného populárně naučného pořadu pro děti.

Diskuse, 16.30-17.00