Plán organizátorů festivalu je už nyní jasný. Letošním ročníkem by měl ožít celý Zlín.

„Letos se chceme ještě více zaměřit na vytvoření atmosféry filmového festivalu v samotném srdci Zlína. Pracujeme na tom, aby návštěvníci cítili propojení filmových témat s akcemi doprovodného programu na každém kroku,“ uvedla výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová.

Ocenění za přínos kinematografii pro děti děti a mládež získají v roce 2024 dvě osobnosti. „Zlatý střevíček udělíme v úvodu festivalu režisérovi a scénáristovi Hynku Bočanovi, v jeho závěru potom herci Bolku Polívkovi,“ oznámil ve středu prezident festivalu Čestmír Vančura.

Připomenou výročí tří významných režisérů

Ve svém filmovém programu nabídne 64. ročník festivalu soutěžní snímky v tradičních kategoriích, do kterých mohou tvůrci přihlašovat své filmy ještě do 1. března.

V rámci mimosoutěžního filmového programu plánují dramaturgové připomenout výročí tří významných režisérů, kteří jsou spojeni s tvorbou pro děti a mládež. Jedná se o Karla Kachyňu, Veru Plívovou-Šimkovou a Františka Vláčila.

Festival nabídne nejen jejich filmovou tvorbu, ale také zajímavé besedy. „Účast na nich potvrdili například herci Jan Kraus, Pavel Nový a jednáme s Jiřím Lábusem a dalšími,“ naznačila umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodala, že masterclass o Františku Vláčilovi povede Petr Gajdošík, autor rozsáhlé Vláčilovy monografie.

Slavit se budou i další výročí. Například 100 let od narození filmového architekta, výtvarníka a režiséra Zdeňka Rozkopala, blízkého spolupracovníka Karla Zemana. Festival v souvislosti s ním chystá výstavu jeho výtvarných děl v Galerii Václava Chada.

„Nemineme ovšem ani osmdesátiny profesora Jana Gogoly, dramaturga neodmyslitelně spjatého se zlínskou filmovou tvorbou a bývalého programového ředitele našeho festivalu,“ doplnila Pášmová.

Ve filmovém programu nebude chybět ani loni úspěšně uvedená programová sekce webových seriálů pro mladé publikum. „Diváci se tak mohou těšit na seriály z Norska, Francie, Španělska, Itálie, Dánska či Německa, v nichž se setkají s tématy sportu, odlišnosti, perspektivy budoucnosti, psychického zdraví nebo klimatické krize,“ sdělila Pášmová s tím, že projekce seriálů doplní diskuse s odborníky na dané téma.

Tisková konference k 64. Zlín Film Festivalu (28. února 2024):

| Video: Youtube

Součástí bude tradičně i Salon filmových klapek, jehož 27. ročník odstartuje 5. března vernisáží v pražském Divadle Hybernia. Festival bude také letos pracovat s pedagogy.

„Náš festival je součástí mezinárodní sítě festivalů, v jejímž rámci je pro roky 2023/2024 zapojený do realizace filmové platformy nabízející školám krátké filmy pro vzdělávací účely,“ upřesnila Pášmová. Zmíněné filmy mají sloužit pedagogům ve výuce jako pomoc při otevírání citlivých a nesnadných témat nebo ke zatraktivnění a zefektivnění výuky.

V plánu jsou i tradiční sportovní aktivity. „Kromě organizace 9. ročníku Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2024, který je již tradičně největší běžeckou událostí ve Zlínském kraji, jsme letos zahájili spolupráci s Českým olympijským výborem a téma sportu tak najdou diváci nejen v nabídce filmového programu,“ uvedla Jarmila Záhorová.

Stejně jako v minulých letech bude festival dotvářet i další bohatý doprovodný program na řadě míst ve Zlíně. Vše se opět uzavře Mikulovskými ozvěnami, jejichž konání je naplánováno od 13. do 15. června.

Mikulov však nebude jediným místem, kde se s festivalovými filmy mohou mladí diváci setkat. Kina napříč republikou totiž uvedou v průběhu června Ozvěny Zlín Film Festivalu s šesticí zahraničních filmových titulů pro různé věkové kategorie.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Ředitel Zoo Zlín o slonech, druhé etapě Karibuni i záchranném centru pro lvy

Ředitel Zoo Zlín Roman Horský o uplynulém roce 2023. | Video: Dominik Pohludka