Květinový strom, swap (výměna) knih, hraček a oblečení, tvoření z přírodních materiálů, recyklační a redesignové dílny, lidová řemesla i vystoupení ženských folklorních sborů z regionu nebo koncert kapely Ďyvina.

To vše přinese první zlínská Slavnost jara, která proběhne v neděli 14. dubna od 14 do 18 hodin v sadu Svobody. Hlavním tématem je nový život a žena jako jeho nositelka.

„Budeme před zámkem oslavovat zrození a období probouzející se přírody. Návštěvníky čekají dílny pro celou rodinu, ve kterých si vyrobí nejen jarní dekorace, ale například i přírodní papír nebo drobné šperky a ozdoby. Těšit se mohou také na ukázky řemesel jako je pletení košíků, vyřezávané holubičky nebo výroba březových metel a mnoho dalšího,” popsala program za organizátory Jana Kubáčová z Živého Zlína.

Folklorní písně z Valašska až po Slovácko

Na pódiu vystoupí ženský sbor Luženky s rozvernými jarními písněmi z Valašska, zazní také lidové melodie v podání Rokytenky. Písně převážně z Horňácka, Moravských Kopanic a Luhačovického Zálesí připomene zlínský sbor Děvčice z Vonice.

Ženský sbor z Kudlovic slavnost obohatí písňovým materiálem uherskohradišťského regionu i z okolních oblastí jižní Moravy. Pódiový program uzavře v 17 hodin oceňovaná neofolková kapela Ďyvina.

Tatiana Dyková a bratři Formanové dostanou letos svou hvězdu na Chodníku slávy ve Zlíně.
Tatiana Dyková a bratři Formanové dostanou letos svou hvězdu na Chodníku slávy

Nevšední zážitek z koncertu umocní kombinace tradičních a starobylých nástrojů se současnými technologiemi, samplery a syntezátory. Na prostranství před zámkem potkají návštěvníci také pouliční loutkoherce z Musaši, kteří do Zlína přivezou dvě divadelní miniatury.

Dominantou slavnosti bude téměř tři metry vysoký Květinový strom. Starý kmen bude plný barev a vůní. Budou ho zdobit desítky jarních květin a cibulovin a větve kvetoucích keřů.

Jarní vzpruhu si zaslouží také šatník. Na akci bude probíhat swap oblečení, knih a hraček, pro které jejich majitelé už nenajdou využití.