Festival potrvá do 1. června, letos se zaměří kromě soutěžních snímků i na téma „Objevuj a poznávej“, které je inspirováno stými narozeninami Miroslava Zikmunda. To se promítne do filmového i doprovodného programu. Organizátoři opět slibují řadu výjimečných filmových, kulturních, společenských a sportovních zážitků pro celou rodinu. Mimo již tradiční soutěže a sekci nazvanou nově Festival classics se zaměří právě na filmové poznávání a objevování ve třech oblastech – příroda, lidé, země. V rámci této sekce se bude promítat více než 40 filmů a dokumentů.

Diváci uvidí snímky z 51 zemí světa v šesti soutěžních kategoriích – pro děti a mládež, evropské režijní debuty, dokumentární filmy pro děti a mládež, animovanou tvorbu a studentské filmy.

„V soutěžích máme připraveno 32 celovečerních snímků, 62 krátkých filmů animovaných a 51 krátkých studentských,“ uvedla umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Podle ní uvede festival i letos řadu mezinárodních i českých filmových premiér. „Snažíme se divákům a festivalovým hostům přivézt do Zlína filmy, které dosud neviděli a které tady mohou vidět poprvé,“ vysvětlila Markéta Pášmová. Podle ní je letos na festivalu Česká republika na seznamu uvedených filmů hojně zastoupena.

„Máme dva celovečerní filmy v soutěži a oba budou uvedeny v premiérách. Také máme zástupce krátkých animovaných filmů, bude uveden film Kokoškovi, mimo soutěž pak například skvělá pohádka Čertí brko nebo film Čtyřlístek, který je velmi milován dětmi a právě běží v kinech,“ připomněla některé umělecká ředitelka festivalu.

APLIKACE PRO ORIENTACI V PROGRAMU

I letošní festivalové dění přinese spoustu novinek v doprovodném programu.

„To hlavní je to, že máme aplikaci, která návštěvníky celým festivalem provází, aby se v bohatém doprovodném programu dokázali orientovat. Chtěla bych také vyzdvihnout speciální akci týkající se objevování a poznávání, to jsou besedy s cestovateli a promítání filmů s nimi. Celý festival provází také řada výstav, chci připomenout například tu, která je věnovaná nedožitým stým narozeninám velkého zlínského režiséra dětských a mládežnických filmů Josefu Pinkavovi,“ uvedla Jarmila Záhorová, výkonná ředitelka festivalu.

KOMUNIKACE A POROZUMNĚNÍ

Podle organizátorů festivalu se bude doprovodný program konat na různých místech po celém městě.

„Je připravovaný ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati Zlín, statutárním městem Zlín a řadou dalších místních organizací, partnerů a osobností a postihne obecná témata dnešní společnosti, která jsou zajímavá pro návštěvníka našeho rodinného festivalu, jako jsou komunikace, sdílení, porozumění, vzdělání, bezpečná zábava,“ přiblížil prezident ZFF Čestmír Vančura.

Jeho součástí je například projekt Zikmund100, který mapuje cesty H + Z z let 1959–64 a přináší dokumentaci z retrospektivního pohledu s odstupem 54 let nebo třeba cestovatelská beseda s projekcí filmu Století Miroslava Zikmunda naplánovaná na pondělní večer.

„Prostřednictvím populárně naučného programu ,Po stopách Zikmunda a Hanzelky' v parku Komenského přiblížíme dětem neotřelou formou zajímavá místa z jejich cest,“ láká rodiče s dětmi Jarmila Záhorová.

ČIPY PRO OBČERSTVENÍ

Podle ní se letos organizátoři pokusili udělat změny také ve festivalovém gastru. „Pro naše návštěvníky jsou po městě rozestavěné food pointy, tzn. místa, kde se mohou občerstvit. Máme také spřátelené restaurace, které s námi do projektu zkvalitnění občerstvení šly. Na všech těchto místech mohou hosté a návštěvníci platit čipy a ulehčit si a zrychlit platby. Čipy si mohou v každé zóně zajistit, zapůjčit, dobít. Věřím, že jim to pomůže zpříjemnit pobyt na festivalu,“ věří Jarmila Záhorová.

Za zmínku stojí také další novinka, a to, že ve všech festivalových zónách jsou umístěny nádoby na tříděný odpad. „Město Zlín nejen, že podporuje festival finančně, ale také pomáhá s koordinací a službami, které festival využívá. Snažíme se samozřejmě vyjít vstříc, organizace není jednoduchá a já jsem rád, že to tak vše skvěle funguje. Očekávám, že festival přinese vynikající atmosféru jako každý rok a že si to tady lidé užijí, že se jim město Zlín zalíbí a budou se sem rádi vracet,“ doplnil primátor Zlína Jiří Korec.

PŘIJEDE KAREL GOTT?

Zlatý střevíček letos bude udělen Mistru Karlu Gottovi. Je to ocenění, které získá za vynikající interpretaci písní v českých filmech.

„Jsme moc rádi, že toto ocenění může Karel Gott získat ke svým osmdesátým narozeninám, které oslaví v červenci. My věříme tomu, že mistr přijede si toto ocenění osobně převzít, pokud mu to jeho zdravotní stav dovolí, a převezme si ho na závěrečném galavečeru v pátek 31. května,“ věří umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.


Tipy na sobotní akce ve festivalových zónách
Divadelní zóna:
– Dobrodruhem za jeden den – netradičním způsobem zjistíte, co všechno vás může potkat na cestě za dobrodružstvím, 10.00–20.00 hodin
– Po stopách Hanzelky a Zikmunda – zábavná i vzdělávací stezka po stopách legendárních cestovatelů s možností věcných výher, 10.00–20.00 hodin
– Vlak do nebe – retro muzikál, zpívají členové opery Moravského divadla Olomouc. Hity jako Tereza, Dva roky jezdím bez nehod, atd., velká stage, 19.00 hodin
– Filmové piano s Haroldem Lloydem – filmy z éry němých grotesek, Šapitó, 18.20 hodin
Festivalový zámek: Filmové workshopy – Malí fotografové. Přijď fotit na FILM! – seznamte se s rozdílem mezi digitálními a klasickými analogovými foťáky. Filmový uzel Zlín – vytvořte si s lektory krátký animovaný snímek. 10.00–18.00 hodin
Zámecká zóna: Zahájení Programu Domu ČT a celodenní zábavné hry na téma pořadu Už tam budem? 10.00–19.00 hodin.
Koncertní zóna ENAPO: zábava ve Festivalovém Party stanu, 16.00–02.00 hodin. Na programu je Beatbox workshop s Cagim a DJ La.zoo.
Festivalová ulička – Tančení v ulicích: Swing, 18.00–22.00 hodin
více najdete na www.zlinfest.cz